Besob Logo

BESOB HIZ KESMİYOR

BESOB HIZ KESMİYOR

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımı ile aynı gün içinde üç etkinliğe ev sahipliği yaptı. Çanakkale Şehitleri Resim Sergisi ile başlayan etkinlik dizisi BESOB, İş-Kur işbirliği ile 16 iş kolunda düzenlenen meslek kurslarının açılışı ve ardından başarılı polis memurlarına plaket töreni ile sona erdi.

Etkinlik gündeminde BESOB’un konuğu olarak katılan herkese ve özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk çelik’e şükranlarını sunan BESOB Başkanı Arif Tak, üç önemli etkinliğe imza atıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye için önemli bir yere sahip Çanakkale Şehitleri’nin adını bir nebzede olsa yaşatmaya yarayacak resim sergisini açmaya karar verdiklerinde desteklerini esirgemeyen Çanakkale Şehitleri Tanıtım ve Araştırma Derneği Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fidan ile Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Osman Naci Çelik’e çok teşekkür eden Tak, böyle önemli bir sergi açıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İş-Kur BESOB işbirliği ile düzenlenen kurslarının açılışına da değinen Arif Tak, eğitimin özellikle esnaf ve sanatkarın gelişmesi ve ilerlemesi için şart olduğunun altını çizdi. Arif Tak, “Eğitim konusunda çok sıkıntımız oldu. Sürekli hepimizin işinde yenilikler oluyor ve biz bu yeniliklere ayak uyduramıyoruz. Bu binamız tamamen eğitime yönelik. Sayın Genel Müdürüm, Müdür Yardımcım, hep birlikte eğitim konusunda çalışmalar yapıyoruz. İnşallah esnaf ve sanatkarımızın eğitimleri konusunda iyi bir seviyeye geleceğiz ve bu eğitimlerle birlikte esnaf ve sanatkarımız hak ettiği yere gelecek” dedi.

Günün sonunda gerçekleştirilen başarılı polis memurlarına plaket törenine dair konuşma yapan Tak, Türkiye’nin huzur ve güvenini sağlayan başta Bursa İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir, emniyet müdür yardımcıları, baş komiser, komiser ve polis memurlarını plaketle ödüllendirmenin BESOB açısından da onur kaynağı olduğunu söyledi.

“Sosyal İl Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen aktif iş gücü eğitimlerinin açılışında sizlerle olmaktan çok mutluyum” diyerek sözlerine başlayan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Atay da iş gücü eğitimlerinin işverenin istekleri doğrultusunda belirlenerek aktif iş gücü haline getirilmesinin Türkiye için katkı sağlayacağını ifade etti.

İş-Kur hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Türkiye İş-Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Kazım Yiğit çalışma hayatına katkı sağlamak için meslek edindirme, meslek değiştirme ve istihdam yaratma kursları açılması konusunda yoğun bir çalışma içine girdiklerini kaydetti. Yiğit, “2008 yılında 6 bin 550 kişilik farklı mesleklerde istihdam yaratmak için kurslar düzenlemesi için protokoller imzalandı. Bu çalışmalarda bizleri yalnız bırakmayan BESOB Başkanı Arif Tak’a ve Sayın Valimiz Şahabettin Harput’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise, mesleki eğitim önemine vurgu yaparak, bu yıl Bursa'da 7 bin 600 kişinin değişik eğitimlerle kalifiye eleman olarak yetiştirildiğini anlattı. Bursa'da çeşitli kurum ve kuruluşların yanı sıra sivil toplum örgütleri tarafında düzenlenen eğitim seminerleri ile vasıfsız insan kalmayacak şekilde eğitim seminerlerinin düzenlendiğini ve bunu Bursa geneline yaydıklarını söyledi.İşsizlik için 300 trilyon ödenek ayırdıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, işsizlikteki asıl sorunun 'Her şeyi yaparım abi' anlayışını olduğunu kaydetti.

Türkiye'de işsizliğin en büyük sorunlardan biri olduğunun altını çizen Çelik, en büyük önceliklerinin işsiz insanları bir meslek sahibi yapmak olduğunun altını çizerek, " Bir aşçı lazım onu da ben yaparım diyor, Ya nasıl yapacaksın onun yağı var tuzu var. Artık dünya kara saban dünyası değil, herkes nitelikli eleman arıyor. İşini doğru yapmak ve iyi hizmet yapmak istiyor. Bundan dolayı Türkiye bu dönemi artık kapatmalı" dedi. Türkiye'de işsizlik oranını aşağıya çekebilmek için yaygın bir şekilde mesleki eğitim kurslarını geliştireceklerini ifade eden Faruk Çelik, "Keşke meslek liseleri çok sayıda açılsaydı. Tüm okullar içinde meslek liselerinin oranı Avrupa'da ki gibi yüzde 60'lara çıksaydı bu sorunları yaşamayacaktık. Ama hala tüm okullar içinde meslek liselerinin oranı yüzde 35'lerde olduğu için ara eleman bulmada sanayicilerimiz ve iş adamlarımız zorlanıyor. Bundan dolayı bir taraftan mesleki eğitimde okullaşmayı yaygın hala getirirken, diğer taraftan da İş-Kur aracılığı ile genç kardeşlerimizi meslek edindirme konusunda yoğun bir çaba göstermekteyiz" diye konuştu.

Palet töreni öncesinde kısa bir konuşma yapan İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir de Türkiye’de ilk kez bir sivil toplum kuruluşu tarafından başarılı polislere plaket verildiğini hatırlatarak, “Bu güzel destek ve düşünceden dolayı BESOB Başkanı Arif Tak’a tüm polis teşkilatı adına çok teşekkür ediyorum” dedi.Etkinliklere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Vali Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Tahsin Demir, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Atay, Genel Müdür Yardımcısı Kazım Yiğit, İş-Kur Bursa Müdürü Kasım Tilki, BESOB Başkanı Arif Tak ve yönetim kurulu, oda başkanları, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen keskin, AKP İl Başkanı Sedat Yalçın, bürokratlar ve polis memurları katıldı.

Haberin Diğer Resimleri