Besob Logo

KAMUOYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU

BURSA''NIN, ÜLKE EKONOMİSİNE SAĞLADIĞI KATMA DEĞER AÇISINDAN İSTANBUL, KOCAELİ VE İZMİR''DEN SONRA 4''ÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR OLMASI, İMALAT SANAYİNDE, 15 MİLYAR DOLARI AŞKIN RAKAMLA TÜRKİYE GSMH''NIN YAKLAŞIK %9''UNU SAĞLAMASI  MEMNUNİYET VERİCİ BİR DURUMDUR.

İMALAT YAPAN SANATKARLARIMIZ; NÜFUSUN 1/3’ÜNÜ TEMSİL EDEN BU KESİM İSTİHDAMIN % 46’SINI, YATIRIMIN % 27’SİNİ, ÜRETİMİN % 38’İNİ SAĞLAMASINA RAĞMEN İŞ YERLERİNDE YETERLİ BÜYÜMEYİ SAĞLAYAMADIKLARI İÇİN  DİĞER ODA ÜYELERİNDEN DAHA GERİ KALMIŞLARDIR .

AMACIMIZ;BURSA KENTİNİN YAYGIN OLARAK SOKAK ARALARINDA FAALİYETE BULUNAN İMALAT YAPAN KÜÇÜK ESNAF VE SANATKARLARIN TÜM ALT YAPI TESİSLERİNE SAHİP SAĞLIKLI BİR ALANDA HİZMET ETMESİNİ SAĞLAMAK; ŞEHRİMİZDE GÖRÜNTÜ,GÜRÜLTÜ,RADYASYON,HAVA,SU  VE TOPRAK KİRLİLİĞİNİ YARATAN HALK SAĞLINI TEHDİT EDEN İŞ YERLERİNİ,MESKUN MAHALLER DIŞINA TAŞIMAKTIR.

HEDEFİMİZ  BURSA İÇİNDEKİ ÜRETİM YAPAN TÜM  SANATKARLARI BİR ARADA TOPLAMAKTIR.

BÖLGEYE ÜYE OLAN SANATKARLARDAN KAYIT AŞAMASINDA KENT İÇİNDEKİ İŞYERLERİNİ BOŞALTMA TAAHHÜTNAMESİ ALINMIŞTIR. SANATKARLAR İŞYERLERİNİ BOŞALTMAZ DİYENLER KENDİLERİNİ ALDATMAKTA VE  BURSA HALKINI KANDIRMAKTADIRLAR.

BURSA İL MERKEZİNİN DEĞİŞİK YERLEŞİM BÖLGELERİNDE RUHSATSIZ VE SAĞLIKSIZ YAPILARDAN OLUŞAN İŞYERLERİNDE SAĞLIKSIZ VE ZOR KOŞULLAR ALTINDA  TİCARİ FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEN BESOB VE SANAYİ TİCARET ODASI ÜYESİ  İMALAT YAPAN SANATKARLARIN, 2985 SAYILI TOPLU KONUT KANUNU UYARINCA TOKİ TARAFINDAN İNŞA EDİLECEK BURSA BÜYÜK SANAYİ SİTESİ PROJESİNDE ÜRETİLECEK MODERN İŞYERLERİNDE TİCARİ FAALİYETLERİNİ YÜRÜTMELERİNİN SAĞLANMASI İÇİN, BU İŞYERLERİNİN BEDELİ KARŞILIĞI BESOB VE SANAYİ TİCARET ODASI  ÜYESİ İMALATÇI SANATKARLARA SATIŞI AMACIYLA TARAFLAR TOKİ-VALİLİK-BELEDİYE-BESOB ARASINDA,  PROTOKOL  TANZİM EDİLMİŞTİR. BU PROTOKOLLA İMALATÇILARIMIZ; 13 İLA 15 YIL TAKSİTLE KİRA ÖDER GİBİ CUZİ ÖDEMELERLE DEVLET SÜBVANSİYONUNA SAHİP BU PROJEDEN İSTİFADE EDEREK MODERN VE ASRA UYAN SAĞLIKLI VE İŞ GÜVENLİĞİNE SAHİP İNSANCA ÇALIŞABİLECEKLERİ İŞ YERLERİNE KAVUŞACAKLARDIR.

BU PROJEYLE; TEKNOLOJİ ÜRETİLMESİ İÇİN GEREKLİ İMKANLARA SAHİP VE GİRİŞİMCİLER ARASINDA KOORDİNASYONU SAĞLAYABİLECEK YAPIDA OLAN SANATKARLARIMIZIN SAHİP OLACAĞI BÖYLE BİR SİTE ÜLKEMİZ SANAYİSİNİN TEKNOLOJİK AÇIDAN GELİŞİMİNE DE KATKI SAĞLAYABİLECEKTİR.

KİMYASAL ATIKLARIN ISLAHI VE HATTA GERİ KAZANILMASI İÇİN GEREKLİ TESİSE SAHİP OLACAK BÖYLE BİR SİTE SU KİRLİĞİNİN ÖNLENMESİNDE DE YARAR SAĞLAYACAKTIR.

BU SİTEDE; ARITILAN SUYUN TEKRAR KULLANILMASI İMKANLARI DEĞERLENDİRİLEREK GEREKSİZ VE YENİ SU KULLANIMI ÖNLENECEK, TEMİZ SU KAYNAKLARININ KORUNMASINA KATKI SAĞLANACAKTIR.

BU PROJEDE; ATIK SU SİSTEMLERİ DEŞARJ SUYUNUN CİNSİNE GÖRE YAPILANDIRILACAĞI İÇİN OLUŞABİLECEK SİSTEM SIZINTILARI VE TOPRAK KİRLİLİĞİ ÖNLENECEKTİR.

BU SİTEDE; HEM KANALİZASYON SİSTEMİ SIZINTILARI ÖNLENDİĞİ İÇİN, HEM DE İZİNSİZ VE KONTROLSÜZ ARTEZYEN AÇILMASINA İZİN VERİLMEYECEĞİ İÇİN YER ALTI SU KAYNAKLARININ KORUNMASINDA  FAYDA SAĞLANACAKTIR.

BU PROJEDE; İŞYERLERİNDE GEREKLİ DONANIM BAŞLANGIÇTA OLUŞTURULACAĞI İÇİN İMALATHANELERDEN ÇIKAN GAZLARIN FİLTRELENMESİ VE ATMOSFERE TEMİZLENMİŞ OLARAK SALINMASI SAĞLANARAK HAVA KİRLİLİĞİ ÖNLENECEKTİR.

YAPILCAK BU  SİTEDE İŞYERLERİNİN İHTİYACI OLAN YÜKSEK GÜÇTEKİ ELEKTRİK HATLARI ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN TEHLİKE OLUŞTURMAYACAK ŞEKİLDE TOPRAK ALTINDAN İŞYERLERİNE ULAŞTIRILACAĞI İÇİN, SEBEP OLDUKLARI RADYASYON KİRLİLİĞİ DE ÖNLENECEKTİR.

BU PROJE iLE BİRLİKTE ŞEHİR MERKEZİMİZDEKİ TRAFO YÜKLERİ DE AZALACAK VE AŞIRI YÜK ARIZALARI ORTADAN KALKACAKTIR. YİNE ŞEHRİMİZİN MESKUN MAHALLERİNDEKİ SANAYİ CERYANI HATLARININ KALDIRILMASI İLE SAYILARI 400.000’E ULAŞAN  HEMŞEHRİLERİMİZ RADYASYONA MARUZ OLMAKTAN KURTULACAKLARDIR.

BU SİTE, ÜYELERİNİN İŞLETMELERİNİ BÜYÜTMELERİNE YARDIMCI OLACAK, GLOBAL REKABETTE ŞANSLARINI ARTTIRACAK, TEKNOLOJİYİ ÜRETMELERİNE İMKAN VERECEK MODERN BİR SANAYİ SİTESİ OLACAKTIR.

SAĞLANAN SOSYAL OLANAKLARLA KENTLİLEŞME SÜRECİNE KATKI VE İNSANİ KOŞULLARDA ÇALIŞMA OLANAĞI SAĞLANACAKTIR.

AYRICA; BU SİTEDE  KURULMASI PLANLANMIŞ ORTAK LABORATUAR VE BENZERİ TESİSLERLE DE ÜYELERİMİZİN KALİTE STANDARTLARINI ARTIRMALARINDA YARDIMCI OLARAK, REKABET EDEBİLİRLİKLERİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ.

HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ İSE ; BU SİTE ,SAĞLAYACAĞI FİZİKSEL YAKINLIK AVANTAJI SAYESİNDE, ÜYELERİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PLATFORMU OLUŞTURARAK, ORTAK GELİŞTİRME PROJELERİ ÜRETİLMESİ İMKANINA SAHİP OLACAKTIR.

BU PROJEYLE ŞEHRİMİZ İÇERSİNDEKİ MESKUN MAHALLERDEKİ TRAFİK KARMAŞASI SON BULACAK VE ŞEHİR İÇİ TRAFİK DE RAHATLAYACAKTIR.

ODALARIMIZA BAĞLI BURSA İMALATÇI  SANATKARLARIN VE  SANAYİ TİCARET ODASI ÜYELERİNİN YER ALACAĞI BURSA BÜYÜK SANAYİ SİTESİ PROJESİ BURSA’NIN DEĞİL TÜRKİYE’NİN ÖRNEK PROJESİDİR.

GLOBAL DÜNYANIN VE ÜLKEMİZİN KRİZLE MÜCADELE ETTİĞİ BU DÖNEMDE 4212 ASİL 800 YEDEK ÜYENİN KAYDOLDUĞU VE PARALARINI YATIRAN BU PROJEYE GÖNÜL VERMİŞ  SANAT KARLARIMIZLA  PROJEMİZİ ENGELLEMEYE ÇALIŞANLARI ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR VE KENDİLERİNİ KINIYORUZ.

SİYASİ OLSUN,SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLSUN; ESNAF VE SANATKARLARIN TOPLUMDAKİ GÜCÜNÜ KENDİLERİNE HATIRLATIRIZ. BİZLER TOPLUMUN %3O’UNU TEMSİL EDEN  KAMU STATÜSÜNDE GÖREV YAPAN BÖLGENİN EN ÇOK ÜYESİ OLAN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ.

BU PROJEYE KARŞI ÇIKANLARI VE ENGELLEMEYE ÇALIŞANLARI ANLAYAMIYORUZ. BU PROJE BİZİM ONUR PROJEMİZDİR. BU PROJEDEN DÖNÜŞ YOK. BU PROJEYİ ENGELLEMEYE ÇALIŞANLARI TARİH AFFETSEDE BİZ AFFETMİYECEĞİZ. KAMU OYUNA DUYURULUR.. SAYGILARIMIZLA.

İMZA:
98.000. ESNAF VE SANATKAR ADINA BESOB YÖNETİMİ
12.000 SANATKAR ADINA 24 ODA BAŞKANI

Haberin Diğer Resimleri