Besob Logo

Mega Sanayi Sitesi Geliyor

Mega Sanayi Sitesi Geliyor

Dünya'ya örnek olacak proje

Başbakan Erdoğan,.'TOKİ Esnaf Sanayi Sitesi Protokolünü bugün sizlerin huzurunda imzalıyoruz. Bu girişimle sadece Bursa, sadece Türkiye için değil, başka ülkeler için de model oluşturacak bir uygulamanın da ilk adımını atıyoruz' dedi. Başbakan Erdoğan, toplu açılışlar ve TOKİ anahtar teslim töreninde yaptığı konuşmada, her ili kendi dinamikleri başta olmak üzere, sahip olduğu potansiyeli, zenginliği ve kendi öz değerleriyle ayağa kaldırmanın çabası, mücadelesi içinde olduklarını söyledi.Bursa''nın bu açıdan kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.

'MEGA SANAYİ SİTESİ' GELİYOR

Erdoğan,  Bursa''ya eli boş gelmediğini ifade ederek, toplu açılışlarla Bursa''ya yeni hizmetler sunacaklarını vurguladı. Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'TOKİ Esnaf Sanayi Sitesi Protokolünü bugün sizlerin huzurunda imzalıyoruz. Bu girişimle sadece Bursa, sadece Türkiye için değil, başka ülkeler için de model oluşturacak bir uygulamanın da ilk adımını atıyoruz. Bursa''da hizmet veren, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliğine (BESOB) kayıtlı yaklaşık 100 bin esnafımız var. Ancak bu esnafımızın çoğu ya kent merkezinde ya da meskun mahallelerde, çoğunluğu ruhsatsız, sağlıksız, çarpık yapılaşmanın içinde. Zor şartlar altında faaliyetlerini yürütüyorlar. Apartman altlarında, gecekondudan bozma dükkanlarda, mahalle halkının sağlığını da riske atar şekilde hizmet vermeye çalışıyorlar. Geçmişte 5 küçük sanayi sitesi inşa edilmiş, halen de 10 küçük sanayi sitesinin inşası devam ediyor. İşte biz şimdi, ancak 100 bine yaklaşan esnaf için bu çalışmalar yeterli değil, dedik... Bu nedenle burada bugün TOKİ eliyle inşaatına başlayacağımız ''mega sanayi sitesi''ne start veriyoruz. Başlamanın adımını atıyoruz. Bu tabii yeni istihdam doğuracak.'


TOKİ''nin yanı sıra Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin de katkı verdiği bu projenin, diğer iller için de model oluşturacağını ifade eden Erdoğan, Kestel''de yapımına başlanacak bu sanayi sitesiyle esnaf ve sanatkarların bir araya toplanacağını ve 4 bin civarında yeni sağlıklı iş yerlerine kavuşacaklarını belirtti.

Erdoğan, 'Mega sanayi sitesi' nin kentsel dönüşüm açısından da önemli bir fırsat olacağına işaret ederek, burada sadece iş yerleri bulunmayacağını, aynı zamanda meslek yüksekokulu, teknik lise, çıraklık ve kalfalık eğitim merkezi gibi, sanayi işletmelerine ana ve ara eleman yetiştirecek teknik eğitim kurumlarını da bünyesinde barındıracağını kaydetti.

Haberin Diğer Resimleri