Besob Logo

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE SANAYİ SİTESİNE YEŞİL IŞIK VERDİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE SANAYİ SİTESİNE YEŞİL IŞIK VERDİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE ; BESOB BAŞKANI ARİF TAK BAŞKANLIĞINDA YÖNETİM KURULU, SANAYİ SİTESİNDE ÜYELERİ OLAN 24 SEKTÖR ODA BAŞKANLARI VE BÜYÜKŞEHİR HUDUTLARINDAKİ ODA BAŞKANLARI İLE KAHVALTILI TOPLANTIDA BULUŞTU.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent içinde üretim yapan esnaflar için şehir dışında yapılması planlanan sanayi sitesinden gerçek ihtiyaç sahiplerinin yararlanması gerektiğini söyledi.Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Tarihi Tren İstasyonu'nda; BESOB başkanıArif TAK , yönetimi ve oda başkanlarıyla bir araya geldiği bilgilendirme toplantısında esnafın sorunlarını dinledi. Büyükşehir Belediyesi başkan danışmanları ile bürokratların da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Altepe, kentin sahibi değil yöneticisi olduklarını ifade ederek, Bursa'nın sıkıntılarını çözmek için denenerek ve halkın seçimiyle göreve geldiklerini söyledi.

İLK ADIMLAR ATILDI

Bursa'nın esnaf şehri, kendisinin de esnaf çocuğu olduğunu belirten Başkan Altepe, kent içinde üretim yapan esnafın kent dışına çıkartılmasının yıllardır ele alınan bir sorun olduğunun altını çizerek, "Sorunların çözümü için adımlar atıldı. Bursa esnaf şehri, hepimiz esnaf çocuğuyuz. Bursa'ya öncelikle esnaf sahip çıkmalı. Osmanlı'nın kurulduğu ilk şehir Bursa, ilk çarşı Bursa'ya yapıldı, ilk esnaf oluşumu Bursa'da” dedi. Önümüzdeki günlerde kaldırım işgalinden çarşı pazar düzenlemelerine kadar olan sıkıntıları önlemek üzere bir kampanya başlatılacağını anlatan Altepe, "Şehir içinde üretim yapan esnafın daha rahat şartlarda çalışacağı Kestel'de belirlenen alanda esnaf şimdikinden daha geniş alanda çalışacaktır. Ancak esnaf olmayanların da yeni alandan yararlanmasını doğru bulmuyoruz. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılacak.  Talepte bulunan esnafla ilgili istatistikler ortaya çıkarılmalı. Yeni alanında kaldırabileceği işyeri sayısının gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekir. Esnaf şu anda ne kadar yer kullanıyor, orada ne kadar yer talep ediyor. Şu anda ne iş yapıyor, orada ne iş yapacak. Bütün bu konular belirlenmeli. Planlamayla ilgili konu da belediyenin imar ve planlama komisyonunda görüşülmekte. Sonuçta Bursa'nın yararına  ve BESOB'un isteği doğrultuda kararın çıkacağına inanıyorum" dedi. 

PROJE GELECEK 50 YILA IŞIK TUTSUN

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak da TOKİ'nin Kestel sırtlarında yapacağını belirttiği sanayi sitesinin kentin merkezinin imajını tazeleyeceğini vurguladı. Sanayi sitesi konusunun 1995 yılından bu yana gündemde olduğunu bildiren Tak, "TOKİ'nin sanayi sitesi ile ilgili çalışması olduğunu duyunca, Başbakanımız da talimat verince sanatkarların işyerlerine kavuşması noktasında bir fırsat yakaladığımızı düşündük ve gerekli görüşmeleri yapıp protokol imzaladık. Karosercilik, oto tamirciliği ve dökümcülük gibi 24 meslek grubunu tek tek tespit edip 50 metreden 2 dönüme kadar yer istediklerini gördük. Bu programın gelecek 50 yıla ışık tutmasını istedik" dedi. Konuşmasında projenin önemini vurgulayan ve Samsun gibi illerin de konuya odaklandığını anlatan Tak, "Bu iş Türkiye'nin projesi. Bursa'da 1 katrilyonluk yatırım yapılacak. Eğer bu proje kaçarsa Samsun konuyu sahiplenecek. Bu bize TOKİ'nin hediyesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'in olumlu çabalarıyla bu şansa sahip olduk. 15 yıldır bizi engelleyen gücümüz bugün var. Bu güç bu işi açacaktır" diye konuştu. Tak, TOKİ'nin sanayi sitesini inşa etmesiyle birlikte Bursa'ya en güzel hizmetlerden birinin yapılacağına inandığını belirtti. Tak.Bu projenin TÜRKİYEYE örnek bir proje olduğunun altını çizdi.Tak, esnafın sorunlarına duyarlılık gösteren ve çözüm üreten Başkan Altepe'ye çini plaket verdi.

Haberin Diğer Resimleri