Besob Logo

BURSA BÜYÜK SANAYİ SİTESİ, BELEDİYE MECLİSİNDE KABUL EDİLDİ

BURSA BÜYÜK SANAYİ SİTESİ, BELEDİYE MECLİSİNDE KABUL EDİLDİ

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Besob) Tarafından TOKİ''ye Kestel''de Yaptırılacak Olan ve Esnaf ile Meslek Odalarını Karşı Karşıya Getiren Büyük Sanayi Sitesi, Yaşanan Tartışmalara Rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısında Kabul Edildi.


Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından TOKİ''ye Kestel''de yaptırılacak olan ve esnaf ile meslek odalarını karşı karşıya getiren Büyük Sanayi Sitesi, yaşanan tartışmalara rağmen Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında kabul edildi.

BESOB ve TOKİ işbirliği ile Kestel İlçesi Çataltepe ve Gözede mevkii, tapulaştırılan alanda yaptırılacak Büyük Sanayi Sitesi, Bursa esnafı ,Çatal tepe Köylüleri ile (TMMOB) karşı karşıya getirmişti. Kestel''de TOKİ tarafından yaptırılacak olan sanayi sitesine TMMOB üyeleri bu alanın tarım arazisi ve su kaynakları havzası olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı. Esnaf ise buranın tarım arazisi ve su kaynakları üzerinde olmadığını belirterek, bir an önce yapılmasını istiyordu. İki grubu karşı karşıya getiren konu, bu gün mecliste görüşülerek esnafın lehine olarak kabul edildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında görüşülecek olan konu hakkında bir basın açıklaması  yapmak ve PANKART açmak isteyen TMMOB üyelerine ve KENDİNİ ESNAF TEMSİLCİSİ OLARAK TANITAN C.H.P P.M.Ü. Ali Örücü ye . umutla uzun süredir bekledikleri kararın sevincini paylaşmak için belediye önünde bulunan  esnaf ve köylüler tepki gösterdi. Sözlü sataşmalar ve tartışmaların yaşandığı basın açıklaması sırasında grupları daha büyük olay çıkmasın diye polis sakinleştirdi ,  ayırdı ve olayın büyümeden yatışmasını sağladı.

Daha sonra Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında görüşülen BESOB Büyük Sanayi Sitesi, yaşanan tüm tartışmalara rağmen kabul edildi. Karar, CHP ve MHP meclis üyelerinin red oyuna karşılık, AK Parti meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçti.

BESOB Başkanı Arif Tak, esnafların ve çatal tepe köylülerinin alkışları arasında belediye binasından çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yaşanan tartışmalara rağmen konunun kabul edilmesinin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Arif Tak, esnaf olarak birlik ve beraberliğin en güzel örneğini gösterdiklerini belirterek, "Burada Büyükşehir Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu konu bugün burada kabul edilmeseydi, netice alamasaydık, çok büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacaktık. Ben burada özellikle AK Parti grubuna teşekkür ediyorum. Ben bu toplantıyı izledim, gördüm ki büyük bir çoğunluğu bu konuda bilgisiz, veya kasıtlı hareket ediyorlar. Bizim çalışmalarımızla onların söylemleri hiç bir şekilde birbirine uymuyor." dedi.

BESOB Başkanı Arif Tak, sözlerini; "Mesala CHP grup sözcüsü bunun 2 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu söylüyor, hayır efendim 600 milyon dolarlık bir yatırım. Bunu da TOKİ yaparak size ikram edecek bunu ve 15 yılda geri ödeyeceksiniz. Bunu biz mi anlatamadık, yoksa onlar mı anlamıyor. 80 ila 120 metrakare alan bir dükkan 100 bin TL''ye mal olacak." şeklinde tamamladı.

"BURSA''NIN VİZYON PROJELERİ MECLİSTE ONAYLANDI"

Öte yandan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında, devam eden ve planlanan çalışmalarla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

Çalışmalarda ağırlığı ulaşıma verdiklerinin altını çizen Başkan Altepe, alternatif yollarının açılmasının yanı sıra şehir içi trafiğine önemli ölçüde nefes aldıran raylı sistemi kentin dört bir tarafında yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti. Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi etabında sağlanan yüzde 36''lık tasarrufun Mudanya güzergahında kullanılarak 2 bin 300 metre uzatılacak hattın temelinin ekim ayında atılacağını kaydeden Başkan Altepe, öte yandan raylı sistemi Kestel''e götürmek için proje çalışmalarının başlatıldığını kaydetti.

Başkan Altepe, hafif raylı sistemi Uludağ Üniversitesi''ne ulaştıracak olan C etabından elde edilen tasarrufla uzatılacak Mudanya hattının temelininde ekim ayında atılacağını belirterek, Bursaray''da yeni hedefin ise Kestel olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Kestel güzergahında saha çalışması yaptığını ifade eden Altepe, raylı sistemi Kestel''e ulaştıracak 6 istasyonluk yeni güzergahı etap etap hizmete sunacaklarını belirtti.

Gürsu Belediye Meclisi''nin ilçe halini Büyükşehir Belediyesi''ne devretme kararı aldığını ifade eden Başkan Altepe, ayrıca Bursa''ya alternatif olarak kazandırılacak Demiryolu altındaki 30 metrelik yol ile ilgili kamulaştırmaların yapıldığını Ramazan Bayramı''ndan sonra yıkımların başlayacağını kaydetti.

Tarihi mirasın korunması yönündeki çalışmaların sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, İnönü Caddesi ile Yeni Cumhuriyet Caddesi''nin köşesinde bulunan Eskişehir Hanı''nın restore edileceğini söyledi. Mülk sahibi ile anlaşmaya varıldığını ve şehir merkezindeki bu tarihi mekanı bir butik olarak kente kazandıracaklarını dile getiren Başkan Altepe, aynı şekilde Kütahya Hanı''nın yenilenerek kentin kullanımına sunulacağını vurguladı.

Bursa''nın bu dönemde yerel yönetimlerden çok şey beklediğini ifade eden Başkan Altepe, "Büyükşehir Belediyesi''nin 34 bin metrekarelik otobüs işletmesinin bulunduğu alanını plan değişikliği ile değerlendirilerek, Bursa''ya hizmet verir hale dönüştürmek istiyoruz. Ankara''dan gelen gelirler belli. Sadece Türkiye değil Avrupa''da dahi merkezi hükümetler yerel yatırımlarını azalttı. Şehirler kendi sorunlarını çözmek ve sıkıntılarından kurtulmak için bir takım alternatifler üretmek zorundalar. Belediye olarak gayrimenkul almamız ne kadar doğalsa satmamız da o kadar doğaldır." Dedi.

Haberin Diğer Resimleri