Besob Logo

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI    

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından çeşitli etkinliklerle kutlandı . 13-18 Ekim 2009 tarihleri arasında kutlanan AHİLİK Haftası etkinlikleri Sanayi Ticaret İl Müdürü Mahmut İNAN ,Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Arif TAK,Bursa Protokolü , BESOB ‘a bağlı Oda Başkanları ve Esnaf Temsilcilerinin katılımı ile Atatürk Anıtı’na çelenk konması ile başlatıldı. Çelenk konulmasının ardından ebediyete intikal eden esnaflar için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

Program ; Bursa Valiliği ziyareti, Bursa Büyükşehir Belediyesi ziyareti ile devam etti . Son olarak , Orhangazi parkında ‘Bursa Ahilik Kültürü Esnaf Bayramı’ gerçekleştirildi.“Ahilik Felsefesi Bizi Ayakta Tutan En Büyük Güç ‘tür.”       

Açılışın ardından program, Bursa Valiliği ziyareti ile devam etti. BESOB Başkanı , BESOB Yönetimi ,Oda Başkanları ve esnaf temsilcileri tarafından gerçekleştirilen ziyarette Başkan Arif TAK Ahilik felsefesinden bahsetti .TAK; “Ahilik Haftası’nın başlaması nedeniyle Sayın Valimizi BESOB Yönetimimiz ,Oda Başkanlarımız ve Esnaf ve Sanatkarlarımızla ziyaret ettik .Bizi kabul ettikleri için teşekkür ederiz” dedi ve Sayın Valimiz göreve geldiği günden beri hep yanımızda oldu kendilerine esnaf ve sanatkarlarım adına şükranlarımı sunarım” dedi . 

Bursa Valisi Şahabettin HARPUT ziyarette yaptığı konuşmada “Ahilik felsefesinin toplumu ayakta tutan en büyük güç “ olduğunu belirtti. Ahiliğin kardeşlik, birlik,dirlik,merhamet,dayanışma,bütünleşme ,vatan sevgisi, hizmet ruhunu benimseyen çalışmayı ibadet gibi gören bir yaklaşımın ürünü olduğunu belirten Harput, günümüzün esnaf teşkilatına bu kültürü yaşatarak Türkiye’yi daha güçlü kılmak için önemli bir misyon üstlendiği için teşekkür etti.“Bursa’nın Temel Dinamiği Esnaftır”       

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne (BESOB) üye esnaf odalarının temsilcileri, Valiliğin ardından  Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. BESOB Başkanı Arif TAK önderliğindeki heyet, ‘Bursa Ahilik Kültürü Esnaf Bayramı’ nedeniyle Orhangazi Parkı’nda yapılan tören öncesinde, Tarihi Belediye Binası’nda Büyükşehir Belediyesi Başka Danışmanı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin ŞENOCAK ile görüştü.   

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin ŞENOCAK , Tarihi Belediye Binası’nda görüştüğü esnafla sohbet ederek, ahilik kültürünün toplumun temeli olduğunu söyledi. Esnafa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Alt epe’nin selamını ileten Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin ŞENOCAK , Ahilik kültürünün Türk geleneklerinin özünde bulunduğunu söyledi. ‘Ahi’ kelimesinin Türkçe ve Arapça olmak üzere iki kökene dayandığını dile getiren ŞENOCAK, Türkçe olarak ‘Ahi’ kökeninden gelen kelimenin ‘cömert, eli açık’; Arapça kökeni bakımından da ‘kardeşim’ anlamlarına geldiğini belirtti.Ahilik kültürünün ve esnafın toplumun temeli olduğunu vurgulayan ŞENOCAK ,“Bizler de esnaf çocuklarıyız. Bursa’nın temel dinamiği esnaftır. Bursa’nın güzelliğine güzellik katan, insanı geliştiren bir anlayışın temsilcilerisiniz” diyerek, esnafın bayramını kutladı.“Şet Kuşatma Töreni  Büyük İlgi Gördü”                                 

Bursa'da Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen kalfalıktan ustalığa geçiş töreni (şet kuşatma)    büyük ilgi gördü. Orhan Parkı'ndaki tören; Bursa    DAĞ –DER Halk  oyunları  ekibi gösterisiyle başladı, Mehteran Ekibi’nin konseri ve Bursa Kılıç –Kalkan ekibinin gösterisi ile devam etti.    

Törende konuşan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, 1200'lü yıllarda Ahilik anlayışı gereği bir kişinin esnaf ve sanatkâr olabilmesi için 740 kuralın belirlendiğini, bunlardan 129'unu bilmeyenlerin sanatkar olamadığını söyledi. Esnafların bu günlere gelirken tarihle kopukluk yaşadığını ifade eden Tak, "Biz bunu eğitimle aşacağız." dedi. 

Konuşmaların ardından Kırşehir'den gelen Ahi grubu, kalfalıktan ustalığa geçen bir gencin şet kuşatma törenini canlandırdı. Törenin ardından Bursa Berberler ve Kuaförler Odalarının gösteri ekiplerinin gerçekleştirdiği berber ve  kuaför şovu  da vatandaşlardan büyük ilgi gördü.Daha sonra kurulan stantlarda sergilenen ürünler ve geleneksel pilav halka ücretsiz olarak dağıtıldı.

Haberin Diğer Resimleri