Besob Logo

M.K. PAŞA ESNAF VE SANATKÂRLAR EĞİTİM VE HİZMET BİNASI AÇILDI

M.K. PAŞA ESNAF VE SANATKÂRLAR EĞİTİM VE HİZMET BİNASI AÇILDI

BURSA ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BİRLİĞİ (BESOB) TARAFINDAN BURSA''NIN MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİNDE YAPTIRILAN ESNAF VE SANATKÂRLAR EĞİTİM VE HİZMET BİNASI, BÜYÜK KATILIMLA GERÇEKLEŞTİRİLEN RESMİ BİR TÖRENLE AÇILDI. 

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından Bursa''nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaptırılan Esnaf ve Sanatkârlar hizmet binası, büyük katılımla gerçekleştirilen resmi bir törenle açıldı. 1 yıl önce yapımına başlanılan Yunus Emre Mahallesi Sanayi Caddesi''ndeki esnaf hizmet kompleksinin açılışıyla birlikte Mustafakemalpaşa''daki tüm meslek odaları tek yerden hizmet vermeye başladı.

Mustafakemalpaşa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Hizmet Binası için yapılan açılış törenine Ak Parti Milletvekilleri; Mehmet TUNÇAK,Ali KOYUNCU, Kaymakam Kazım KARABULUT, Mustafa Kemalpaşa Belediye Başkanı Sadi KURTULAN Karacabey Belediye Başkanı ERGÜN KOÇ, Sanayi Ticaret İl müdürü olmak üzere daire müdürleri,Siyasi partilerin temsilcileri,Tesk Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN,  Tesk Genel Başkan.v Burhan AKSAK, Tesk Hukuk Danışmanı Yasemin ERTEKİN, Madeni Eşya Sant. Fed. Bşk. Özcan SARAÇOĞLU, Ağaç İşleri Sant Fed. Bşk. Ali Rıza ERCAN, Burdur Birlik Başkanı Recep KALKAN, Bolu Birlik Başkanı Tahir GAYRETLİ, Bolu Denetim Kurulu Üyesi Abdullah GÜLER, Balıkesir Birlik Başkanı Mesut AŞANEL, Tokat Birlik Başkanı, Mehmet BEKÇİ, Aksaray Birlik Başkanı Doğan CEYLAN, Amasya Birlik Başkanı Hatay KARAMAN, Tunceli Birlik Başkanı Hıdır BELİCE, Bingöl Birlik Başkanı Ali BAYRAM,  Konya Birlik Başkanı Bekir DUVARCI, Bilecik Birlik Başkanı Halit GÖLCAN, Yalova Birlik Başkanı Fehmi ÖNCÜ, Mersin Birlik Başkanı Talat DİNÇER, Çanakkale Birlik Başkanı MUSTAFA VURUCU, Kırıkkale Birlik Bşk Süleyman KÖSTEKLİ,Birlik Yönetim Kurulu, oda başkanları, ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ile birlikte çok sayıda esnaf ve sanatkâr,Basınımızın ve Medyamızın temsilcileri  katıldı.

Mustafakemalpaşa Esnaf Odaları Temsilcisi İsa Oruç da açılışta yaptığı konuşmada, BESOB’ UN ilk hizmet binasını İnegöl''e yapmasının ardından ikincisini de Mustafakemalpaşa''ya kazandırdığını belirterek; "BESOB’ UN bu hizmetleri aralıksız devam edecek. Mustafakemalpaşa Esnaf Hizmet Binasının yapımında emeği geçenlere sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi.  TAK;  BESOB Yönetimimizin geçmiş dönemlerdeki hizmetlerine baktığınızda. Merkezdeki 53 odamızın 46 tanesini,2 adet esnaf kefalet kooperatifini içine alan, Bağ-Kur, Banka, Düğün Salonu ve sosyal tesis, mescidi, 2 adet toplantı salonu, 30 adet otoluk otoparkı olan Türkiye’ye model olabilecek bir ESNAF HİZMET BİNASI ile BESOB EĞİTİM MERKEZİNİ yapmıştık. Dedi.  

TAK; Bu hizmet binamızın küçük bir modelini İnegöl Belediyesi’nden sembolik fiyata aldığımız 1600 m2 alan içine 3 katlı içinde İnegöl’deki 11 odamızın büroları, 1 adet 300 kişilik düğün ve toplantı salonu, 1 adet 100 kişilik toplantı ve eğitim salonu, İş kur şubesi,   Sicil bürosu bulunan 3500 m2 inşaat alanı olan İnegöl Hizmet Binamızın;  1 Eylül 2005 tarihinde temeli attık. Dedi.                                                                                                                                                                                                                       

TAK; 2008 yılı 7 mayıs günü sayın sanayi ve ticaret bakanı Zafer Çağlayan, TESK başkanımız Bendevi PALANDÖKEN, Sn. Valimiz Sahabettin HARPUT, Milletvekillerimiz, Başta İnegöl olmak üzere belediye başkanlarımız bizlere tüm çalışmalarımızda destek olan AKP il ve ilçe başkan ve yönetimleri, diğer siyasi partilerimizin il ve ilçe yönetimleri, esnaf ve sanatkar temsilcileri oda ve esnaf kefalet, sanayi siteleri başkan ve yönetimleriyle emektar İnegöl esnaf ve sanatkarları ve İnegöl halkıyla birlikte bu hizmet binamızın açılışını görkemli bir törenle yaptık ve odalarımıza teslim ettik. Böyle bir binanın Türkiye genelinde hiçbir ilçede örneği yoktu.  Dedi.                                                                                                           

TAK;   Aynı doğrultuda Mustafa Kemalpaşa Belediyesiyle de görüşmelerimiz devam etmiş ve Yönetim Kurulumuzun 4 Temmuz 2007 Tarih 32 Sayılı Kararı İle 999 m2 lik bir alanın tapusu belediyeden alınmıştır. Birliğimize sembolik fiyatla 999 TL ya bu yeri bize veren belediye başkanı sn Hayri ÖZTETİK’LER ve tüm siyasi partilerin meclis üyelerine huzurunuzda teşekkür ederiz. Dedi.     

TAK;  Mustafakemalpaşa Esnaf Hizmet Binası yapımını; Yönetimimizin 19.11.2008 tarih 62 sayılı karı ile 2008 yılı ikinci yarısında başlattık ve 2010 yılının birinci yarısında bitirdik. İçinde 800 mt2 düğün ve toplantı salonu,10 adet odamız için bürolar, esnaf kefalet kooperatifi, M.K. Paşa Belediyesinin irtibat büroları, iş-kur, SGK şube yeri ve kapalı otopark bulunmaktadır. Binamız yaklaşık 950 000,00 TL’ye mal olmuştur. Bina açılışımızı; Bugün burada sizlerle yapıyoruz. DediTAK; Mustafa Kemal Paşadan sonra;   Karacabey Belediyesine ait ilçenin Saadet Mahallesi, 199 Sokak, 2.166. m2 arsa tapusu. Karacabey Belediye Meclisinin Kararı ile Metrekaresi 1,00 TL+KDV olarak 2.556.00TL bedel ile Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğine alınmıştır. Projeleri hazırlanan inşaatına başlanan ve kaba inşaatı bitirilen Karacabey Esnaf ve Sanatkârlar eğitim ve hizmet binamızda 8 adet odamızın büroları, düğün ve toplantı salonu, SGK, iş-kur şubeleri, esnaf kefalet bürosu, eğitim ve toplantı salonu, belediye tahsilât büroları ve 18 adet esnaf dükkânları bulunacaktır. Dedi.

TAK; Bu hizmetlerimiz Yenişehir, Gemlik, Mudanya’da da devam edecektir. Dedi.     

BESOB Başkanı Arif TAK, Esnaf ve sanatkârın her yönden rahatlığını hedeflediklerini kaydetti. Esnaf ve sanatkâra hizmet etmenin ibadet kadar önemli olduğuna dikkat çeken Başkan TAK; "Alın teri ile çalışan ve kimseye yük olmadan ayakta duran esnaf ve sanatkârımız aynı zamanda Türkiye''yi de ayakta tutuyor. Birlik ve beraberliğimizi bozmadan yolumuza devam edeceğiz. Bugün başımızda esnaf ve sanatkârlarımızın tüm sorunlarıyla ilgilenen çırpınan, çözüm arayan bir Genel Başkanımız var. Her kesimle diyalog kuran kavga etmeyen çözüm üreten bu GENEL BAŞKANIMIZI SAYIN BENDEVİ PALANDÖKENİ BURSA OLARAK BİZ DESTEKLİYOR VE ONUN YANINDA OLDUĞUMUZU TÜM TÜRKİYEYE İLAN EDİYORUM dedi. Arif TAK Hizmet binasının yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.Hizmet kompleksinin bulunduğu alanın tapusunu Mustafakemalpaşa eski Belediye Başkanı Hayri ÖZTETİKLER Döneminde 1.270. 00 TL. gibi cüzi bir rakamla verdiklerini söyleyen MUSTAFA KEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI SADİ KURTULAN ise esnafa; üretim, örgütlenme, paylaşım ve kaliteli çalışma konularında her zaman esnaf ve sanatkarlara yardımcı olacaklarını dile getirdi.


Törende konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyon (TESK) BAŞKANI BENDEVİ PALANDÖKEN, esnaf için borç yapılandırılması çağrısında bulunup; "Tefeci faizi ile esnafın cezalandırılmamasını istiyoruz" dedi. Esnafın ve sanatkârın sorunlarının çözümü için bugünde kadar önemli çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken TESK Başkanı Bendevi Palandöken konuşmasında, şöyle konuştu; "Haksız rekabet karşısında bugüne kadar büyük sorunlarımız oldu. Bunları yaptığımız çalışmalar ve bizlere verilen desteklerle aşmaya çalıştık. Esnafımızın ekonomik payının arttırılmasını istiyoruz. Borçların yapılandırılmasını ve esnafın tefeci faizinden kurtarılmasını bekliyoruz. Esnaf ve sanatkârlar olarak kavganın değil, birliğin peşindeyiz. Yeni teşvik ve kredilerle ekonomiye katkı sağlamayı istiyoruz. TESK olarak masa başında değil, esnafın tezgâhına giderek onların sorunlarına çare arıyoruz." Et ürünlerinde yaşanan yüksek fiyatlara da değinen TESK Başkanı Palandöken, et spekülatörlerinin sanki ülkede bir et krizi varmış gibi oyunlar oynadığına işaret ederek; "Türkiye''yi süpermarketleri, hipermarketlere emanet ederseniz, ette yiyemezsiniz, sütte içemezsiziz" diye konuştu.


AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak ise hükümet olarak esnafa bug üne kadar her türlü desteği verdiklerini dile getirirken, BESOB Sanayi Sitesi için kamulaştırma işleminin bittiğini ve en kısa sürede temel atılacağını ifade etti.


Esnafın kamuya olan borçlarının taksitlendirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünün müjdesini veren AKP Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ise Tümbüldek Kaplıcaları yakınındaki ormanlık alanın Turizm Bakanlığı''na verilmesiyle bölgenin termal turizm merkezi olacağını ve iki ay sonra yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek ihalenin esnaflar tarafından alınmasını istediklerini dile getirdi.


Tören ,mehteran bölüğü gösterisi ve plaket töreninin  ardından hizmet binasının  açılışı ile sona erdi.

Haberin Diğer Resimleri