Besob Logo

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

AHİLİK HAFTASI KUTLANDI

Ahilik haftası ilimizde Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kutlandı .
17 Ekim 2010 günü ilk olarak Atatürk anıtına Esnaf ve Sanatkarlar adına  çelenk kondu,daha sonra Bursa   Valiliği ve  Bursa Büyükşehir Belediyesi ziyaretleri  yapıldı.            

"VALİ HARPUT ESNAF VE SANATKARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ."
Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (BESOB)''ne bağlı oda başkanları Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Vali Şahabettin Harput''u makamında ziyaret etti. Ahi kılığındaki 3 katılımcının bulunduğu kutlama komitesi, Vali Harput''a hafta nedeniyle çiçek verdi.  Şahabettin Harput, ziyarette yaptığı konuşmada ahilik kültürü ve esnaf zanaatkarın toplum hayatındaki önemine dikkat çekti. Ahilik kültürünün Türk ticaret hayatında büyük önemi bulunduğuna dikkat çeken Harput, "Ahilik çok köklü bir gelenek ve kültürün bu güne kadar uzanan çok güzel bir örneği. Ahi demek kardeş demek, bütün esnaflar birbirinin kardeşi ve bu kardeşlik sözde değil, özde kardeşliktir. Kardeşlik paylaşmadır, yardımlaşmadır. Cömertlik, temizlik, dürüstlük, namusluluk ve aklınıza gelen bütün güzellikleri kardeşlik şemsiyesi altında görebilirsiniz." dedi.Fatih Sultan Mehmet''in tebdili kıyafet yaparak İstanbul sokaklarında esnaflarla yaşadığı hikayeyi anlatan Vali Şahabettin Harput, günümüzde ahilik kültürüne uymayan davranışların yaşandığına dikkat çekti. Harput, şöyle konuştu: "Ama şimdi zaman zaman komşusunun müşterisini de kendisine çekmek isteyen, komşusunu ve meslektaşını kötüleyerek onun malının satılmamasını isteyen bir anlayışı, kardeşlik ve ahilik kültürü ile bağdaştırmamız mümkün değil. Bizim gücümüz bu ahilik kültürünün özünde yatmaktadır. Bu özü ne kadar korursak ve buna ne kadar sahip çıkıp, yaşatırsak bu sistemimiz sonsuza kadar yaşayıp, ölümsüzleşecektir."  BESOB Başkan Vekili Hüseyin Köse ise Osmanlı Devleti''nde ahilik teşkilatının çok geliştiğini belirterek, "Osmalı''da esnaf teşkilatı başkentlik yapmasından dolayı Bursa''da da çok gelişmişti. 1502 yılında 2. Bayezıt Han tarafından ilk kez "Kanunname-i İhtisab-ı Bursa", adıyla teşkil edilmiştir. Bu da esnaf teşkilatı ve ahilik teşkilatının Osmanlı Devletinde ne kadar geliştiğini gösteriyor. Biz de 1988 yılında çıkarılan yönetmelik gereği 23. Ahilik Haftası''nı kutluyoruz." dedi. Konuşmaların ardından toplu olarak fotoğraf çekimi yapıldı.

"BAŞBAKAN ERDOĞAN''DAN AHİLİK HAFTASI KUTLAMASI"
Vali Şahabettin Harput, ziyaretin sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Ahilik Haftası münasebeti ile gönderdiği mesajı okudu. 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gönderdiği mesajında; "Ahilik kültürü ve esnaf bayramı etkinliklerine nazik davetiniz için teşekkür ediyorum. Sanat ve ticaret erbabının meslek ilkeleri ve iş ahlakını koruyarak geliştirdikleri ahilik, geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanan bu köklü geleneğimiz yüzyıllardır Anadolu''nun ekonomik ve kültürel hayatında büyük ölçüde etkili olmuştu." dedi.İktisadi ve sosyal yapının temel unsurlarından olan esnaf ve sanatkarların her zaman yanında olacaklarının altını çizen Başbakan Erdoğan, mesajında"Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli''den bu güne miras kalan ahilik kültürünün yüksek ticaret ahlakının demokrasi ve sosyal dayanışmanın yerleşmesine katkıda bulunan ve bu üstün değerlerin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması hepimizin görevidir. Sizleri sevgi ile selamlıyorum, Milletimizin Anadolu''daki bin yılı aşan yaşam serüveninin temelinde ahilik anlayışının özü bulunmaktadır." ifadelerine yer verdi. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYARETİ
Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanvekili Hüseyin Köse ,Bursa Sanayi ve Ticaret İl müdürü Mahmut İnan, ile esnaf odalarının temsilcilerinden oluşan heyet  Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında daha sonra Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ’ı ziyaret etti.                                                           

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını söyledi.Tarihi Meclis Salonu’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkanvekili Karadağ, unutulmaya yüz tutmuş ahilik geleneğinin günümüzde de yaşatılıyor olmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Ahilik teşkilatının iş ahlakını yayan ve benimseten bir kuruluş olduğunu hatırlatan Karadağ, “Alın teriyle kazanılan bir sermaye olmayınca toplumda çeşitli sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle bir ahilik kültürüyle yoğrulan esnafımız toplum yapı içinde büyük önem taşıyor” dedi. Ziyaretlerin ardından kutlamalar sona erdi.

Haberin Diğer Resimleri