Besob Logo

BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin temeli atıldı

BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin temeli atıldı

BESOB Başkanı Arif Tak,  temeli atılacak olan projenin, sadece Bursa’nın değil bütün Türkiye’nin projesi olduğunu söyledi. Bursa’daki esnaf ve sanatkârlara layık bir eser kazandırmak için bir süredir yoğun bir tempo ile çalıştıklarını kaydeden Tak, “Temelini attığımız projeyi 2 yılda bitirip esnaf ve sanatkârlarımıza anahtarlarını teslim etmeyi hedefliyoruz. Dükkânlar biter bitmez esnaf ve sanatkârlarımız hemen kenti terk edip, sanayi sitesine yerleşecekler. Proje bittiğinde şehir içinde imalat yapan işletme kalmayacak. Böylece Bursa kent merkezindeki sıkışıklık ve gürültü sorunu da bitecek” dedi. Kestel’deki Büyük Sanayi Sitesi inşaatı için önce 607 hektar alan belirlediklerini ancak üst üste yaşanan mahkeme süreci sonrasında inşaat yapılacak alanın 307 hektara indiğini de söyleyen Arif Tak, “Bugüne çok zor geldik. Çeşitli engellerle karşılaştık. Ama nihayet bugün temeli atıyoruz” dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kestel ilçesinde yapılacak BESOB Büyük Sanayi Sitesi’nin temelini attı. 3 milyon metrekare alana kurulacak sanayi sitesinin 1.5 yılda tamamlanması hedefleniyor. Esnafın yapılması için 47 milyon lira para ödediği sanayi sitesinde 24 meslek grubu çalışmalarını sürdürecek.

Kestel ilçesi Çataltepe mevkisinde düzenlenen temel atma törenine, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa Valisi Şahabettin Harput, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TOKİ yetkilileri ve çok sayıda esnaf katıldı.

Törende konuşan Arınç, "Ben bu törende güzellikler görüyorum. Esnaf ve sanatkarların sağlıklı yeni işyerleri olacak. 3 bin dönüm üzerinde işyerleri ve sosyal tesisleri yapılacak. Mahalle aralarında verimsiz koşullarda çalışan arkadaşların çok güzel bir işyeri olacak. Esnaf ve sanatkarlar bir ülkenin omurgası gibidir. Esnaf, dürüst, milliyetçi, vatansever, ekmeğini fukara ile paylaşan, yıllardır bizi ayakta tutan, ülkesinin omurgası saydığımız en değerli kesimdir. Esnaf ve sanatkarlara ne yapılacaksa, biz onun içindeyiz" diye konuştu.

Törende konuşan Vali Şahabettin Harput ise, sabrın, azmin, yardımlaşmanın muhteşem bir örneğini gördüklerini belirterek, "Başından beri bu işin içinde olduk. Çok güzel bir yardımlaşma örneği sergilendi. 17 il burayı kendine örnek almış. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Haberin Diğer Resimleri