Besob Logo

YETKİNLİK ETKİNLİK SAĞLAR PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI

YETKİNLİK ETKİNLİK SAĞLAR PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen “Türkiye’de Mesleki Yeterlilik Kurumunun ve Ulusal Yeterlilik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi(UYEP) VOC Test Merkezleri Hibe Programı kapsamında yürütülen” Yetkinlik Etkinlik Sağlar” Projesi''nin açılış toplantısı 14.07.2011 tarihinde Kervansaray Otel''de gerçekleştirildi.

Dokuma Desinatörlüğü alanında Avrupa Yeterlilik Çerçevesi ve UYÇ doğrultusunda geliştirilecek meslek standartları ve ulusal mesleki yeterliklere uygun sertifikasyon yapılacak bir değerlendirme, ölçme ve belgelendirme sistemi oluşturarak BESOB bünyesinde etkin ve sürdürülebilir Mesleki Bilgi Beceri ,Sınav ve Belgelendirme Merkezi kurmayı amaçlamayan projenin açılışına Vali Vekili Ahmet Hamdi USTA, BESOB Başkanı Arif TAK ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.
Sunuculuğunu Sayın Güzin ABRAŞ''ın üstlendiği açılış toplantısında BESOB Başkanı Sayın Arif TAK ve Vali Vekili Sayın Ahmet Hamdi USTA''nın açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

BESOB Başkanı Arif Tak  toplam 263 bin 333 euro değerindeki projenin yüzde 90’nın hibe programından karşılanacağını, yüzde 10’luk bölümünün de BESOB kaynaklarından sağlanacağını belirtti. Arif Tak yürüttükleri projenin tekstil kenti Bursa’daki ara elemanların sertifika alabilecekleri bir merkezini ülkeye kazandırılacak olması açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise yaptığı açıklamada AB yolunda ilerleyen Türkiye’de üretim standartlarının AB kalitesine yükselmesi ve bütün sektörlerdeki çalışanların özellikle de  teknik personelin sertifika sahibi olmaları gerektiğini belirterek, "AB uyum sürecinde AB tarafından sağlanan hibeler var.    Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezimiz projeyi BESOB ile birlikte hazırladı. Proje ile tekstil sektörüne önemli bir katkı sağlanmış olacak." dedi. 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Uzman Yardımcısı Hilal DOĞRUÖZ ÖZER tarafından MYK ve UYEP projesi ile ilgili bilgiler vererek katılımcılara izlenen süreçleri anlattı.

Proje ekibinden  Gülbin OKUR tarafından projenin işleyişi  ile ilgili bilgiler  verirken 18 ay sürecek projeye Bursa Dokumacılar Odası’nın ortak olarak, Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi, KOSGEB Bursa İl Müdürlüğü, Tophane Endüstri Meslek Lisesi ve TEGİDER ve BUTGEM’in de iştirakçi olarak katılacağı belirtti .Dokuma desinatörlüğünü alanında sektörün ihtiyaçlarına ve AB standartlarına uygun yeterliliklerini ölçecek bir kurum bulunmadığını belirterek, “Başlattığımız projenin amacı; Bursa’ya mesleki bilgi beceri sınav ve belgelendirme merkezi kazandırıp bu tesisi işletmektir. Ayrıca ilk etapta 200 kişiye ön sertifika verilecek” dedi.Okur, konuşmasında sektörden gelen talepleri de göz önüne alarak dokuma desinatörlüğü alanında ulusal meslek standartlarının ve yeterliliklerin geliştirileceğini belirterek, “Bu çalışmalar doğrultusunda test ve soru bankası oluşturulacak, test merkezi alt yapısı geliştirilecek ve pilot sınav uygulaması yapılacak” şeklinde konuştu. 

Program Elvin Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Canan SÖNMEZ CANİK''in Voc Test Projelerinin Sektör için önemini anlatan konuşmasıyla sona erdi.

Bu sayfanın içeriğinden Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği sorumlu olup, Avrupa Birliği’nin resmi görüşünü yansıtmamaktadır

Haberin Diğer Resimleri