Besob Logo

BAYRAMLAŞMAYA BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ KATILDI

BAYRAMLAŞMAYA BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ KATILDI

BU MİLLETİN TERTEMİZ ESNAF KESİMİNİN KİM DUASINI DESTEĞİNİ ALIR, KİM ONUNLA KUCAKLAŞIRSA, ÖMRÜ BOYUNCA FELAH İÇİNDE OLUR, RAHAT İÇİNDE OLUR.

-Başbakan Yardımcısı Arınç: -´´Bu milletin tertemiz esnaf kesiminin kim duasını desteğini alır,kim onunla kucaklaşırsa, ömrü boyunca felah içinde olur, rahat içinde olur. Aksi olursa geçmişteki bir çok siyasetçinin akıbeti gibi bugün yerlerinde yeller eser´´ -´´Esnafımızı her zaman hatırlayarak, onun yaşam standardını, onun kazancını arttırmak, hatta o kazancı arttırırken elinden ekmeğini almaya çalışanlara da karşı durmak mecburiyetindeyiz´´ Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ´´Bu milletin tertemiz esnaf kesiminin kim duasını desteğini alır, kim onunla kucaklaşırsa, ömrü boyunca felah içinde olur, rahat içinde olur. Aksi olursa geçmişteki bir çok siyasetçinin akıbeti gibi bugün yerlerinde yeller eser´´ dedi. Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği´nin (BESOB) bayramlaşma törenine katılan Arınç, bayramlarda dostları hatırlamanın önemine değindi. Böyle günlerde mağdurlara el uzatmak gerektiğini ifade eden Başbakan Yardımcısı, ´´Gezeceğiz, göreceğiz, el öpeceğiz. Büyüklerimizin hayır dualarını isteyeceğiz. Elimizdeki hediyeleri götüreceğiz. Bu bizim geleneklerimizde var. Bunlar insanları birbirine yaklaştırır. Sevgisini arttırır.´´ diye konuştu. Arınç, dertlerin paylaşıldıkça küçüldüğünü, sevginin ise paylaştıkça büyüyerek arttığına dikkat çekerek, ´´Bayramlar sevinçli günlerdir. Allah bu sevinci bütün milletimize yaşatsın´´ dedi. ´´Memleketimizde esnaf ve sanatkârların çok önemli bir yeri var ve onlar adeta memleketimizin bir omurgası´´ diyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: ´´Bu inançlı dürüst, temiz, çalışkan kendi eleğinin ekmeğini yiyen, kendi alın teriyle hayatını sürdürmeye çalışan, gerçekten ülkemizde bütün güzelliklerin sahibi, kötülüklere, şerre, teröre karşı en büyük güvencemiz olan esnaf ve sanatkarlar, hakikaten bizim yüz akımızdır. Esnaf dendiği zaman aklımızı Ahi Evran geleneği geliyor. Yani onun içinde inanç var, ahlak var, alın teri var, helal lokma var. Eskilerden birine demişler ki ´İsmi Azam nedir?´ Eskiler bir İsmi Azam duası diye bir şeyden bahsederler. O zat cevaplamış. İsmi Azam demek helal lokmadır. Karşısındaki küçümsemiş. ´Ne var´ demiş yani. ´Sadece helal lokmadan mı ibaret?´ O da ´Ye de görürsün´ diye cevap vermiş. Helal lokma yani alın teri, göz nuru, çalışmak çabalamak sabır göstermek ve evine ekmek götürürken, ailesine çocuğuna nafaka götürmeye çalışırken, büyük bir sabır ve özveriyle gayret etmek esnaf ve sanatkarın en başta gelen meziyetlerinden.´´ Başbakan Yardımcısı Arınç, bütün mevzuatların esnaf ve sanatkarı desteklemeyi gerektirdiğine değinerek, ´´Anayasamızın bir maddesinde de bu yer almış. Bunlar yazar ama gereği yapılmaz. Bu yanlış bir şey. O yüzden hükümetimizde bunu yapmaya çalıştık. Az yaptık, çok yaptık ama yapmaya çalıştık. Şu 9-10 yıl içinde her kademede yaptıklarımıza bakarsak, bundan dolayı memnunuz.

Esnafımızı her zaman hatırlayarak, onun yaşam standardını, onun kazancını arttırmak, hatta o kazancı arttırırken elinden ekmeğini almaya çalışanlara da karşı durmak mecburiyetindeyiz. Bunu yapmaya çalışıyoruz´´şeklinde konuştu. ´´Dünya gelişiyor. Bursa´da yaşadığınız için biliyorsunuz. Büyükşehirlerde, büyük caddelerde, ana arterlerde AVM adı altında insanların tüketim tarzını değiştiren, farklı alışverişlere yönelten ve bu sebeple de küçük esnafımızın adeta yok olmasına yol açan gelişmelerden hepimizin haberi var´´ var diyen Arınç, sözlerini şöyle devam etti: ´´Bir taraftar dünyaya ayak uydurmak durumundayız. Bir taraftan da esnafımızı korumak zorundayız. Bu dengeyi tutturduğumuz zaman başarılı olacağız. Emin olun geçmişte olmayan pek çok şeyi bu dönemde yapabildik. Sıkıntılarını üzerlerinden atsın diye esnaf ve sanatkarlarımıza değişik imkanlar sunduk. Ayrıca Türk parası bu dönemde daha kıymetli, milli gelirimiz daha da arttı. Bunlar birbirini tetikleyen hususlar. Efendim, yaptıklarınız az derseniz, daha çok yapacağız. Yaptıklarınız iyidir, güzeldir derseniz ona da devam edeceğiz. Şu konuda manimiz var onu da yapın derseniz, başımızın gözümüzün üstüne onu da yapacağız. Biz esnafımızı ve sanatkârımızı seviyoruz. Ondan güç alıyoruz.´´ Arınç, ´´Kim ki bu ülkede esnaf ve sanatkârın duasını alır, onun işi iyi gider. Onun işi iyi gider, onun yüzü gülerse, hiç başka bir şey düşünmesin onun yolu açık demektir. Ama esnafından beddua alan, sanatkârına gözyaşı döktüren ne hükümet ayakta kalabilir, ne bakan felah bulabilir, ne siyasetçi rahat olabilir. Biz rahat edeceksek, yüzümüz gülecekse, esnaf ve sanatkârın duasını almamız lazım. Bunu samimiyetle söylüyorum. Bizim rüşvete ihtiyacımız yok. Ben bunu yaşadım. Hayatımda gördüm ve biliyorum ki, bu milletin tertemiz esnaf kesiminin kim duasını desteğini alır, kim onunla kucaklaşırsa, ömrü boyunca felah içinde olur, rahat içinde olur. Aksi olursa geçmişteki bir çok siyasetçinin akıbeti gibi bugün yerlerinde yeller eser. Biz başarılı olduysak, biliriz ki bunda esnafın rolü büyüktür. Ama bundan sonra böyle gitmeyebilir denilirse, inşallah böyle bir durum olmaz. Öyle bir şey olursa da kabahati kendimizde buluruz. Esnafa kızacak halimiz yok. Onlar bizim başımızın gözümüzün üstünde. Onlar için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz´´ dedi. Türkiye´nin dış politika ve ekonomide çok iyi bir noktada olduğunu da belirten Arınç, ´´Birilerinin sırtına basarak yükseklere çıkmak, birini yok ederek, öbürünü var etmek gibi bir düşünceye sahip değiliz. Öyle olsaydık; Türkiye ikincisi olan Bursa´nın ayağına basardık ki, bunu asla kabul edemeyiz´´ diye konuştu.

Haberin Diğer Resimleri