Besob Logo

Bursa''nın Yöresel Lezzetleri Projesi Aşçı Eğitimi Devam Ediyor

Bursa''nın Yöresel Lezzetleri Projesi Aşçı Eğitimi Devam Ediyor

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Besob)''nin şehrin turizmde rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen ''Bursa''nın Yöresel Lezzetleri'' projesi devam ediyor... Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı''nın (BEBKA) Mali destek programı ile yürütülen proje kapsamında Bursa''daki lokanta işletmelerinin hizmet standartlarının arttırılması amaçlanıyor.

Besob Başkanı Arif Tak, yaptığı açıklamada, son yıllarda Bursa''nın turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi için ilgili tüm kesimlerin yoğun bir çaba harcadığını belirtti. Tak, "Besob olarak bu çabalara katkı koymak için harekete geçtik. Lokantacılar odamız ile beraber şehrimizdeki turistik lokantaların hizmet standartlarını artırmak için eğitim projesi yaptık. Bu projemize BEBKA''da Mali destek verdi." dedi

.Besob Eğitim Müdürü Gülbin Okur ise Bursa Valiliği, Lokantacılar Odası, Anadolu Turizm Otelcilik Meslek Lisesi''nin de ortak olduğu projenin nisan ayında başladığını ve 2012 Mayıs ayına kadar süreceğini belirtti. Proje kapsamında önce Bursa yöresine özgü yemeklerin araştırıldığını ifade eden Gülbin Okur, "Daha sonrada kentimizdeki 25 aşçı 130 saatlik yöresel yemek hazırlama eğitiminden geçtiler. İçinde bulunduğumuz Aralık ayında da Anadolu Turizm Otelcilik Meslek Lisesi''nden 10 öğrencimize aynı eğitimi vermeye başladık." diye konuştu. Okur, ocak ayında ise Lokantacılar Odası üyesi olup turistlerin yoğun olduğu bölgelerde tesisi bulunan işletmelerin sahibi ve çalışanlarına müşteri ilişkileri yönetimi eğitimi verileceğini kaydederek, "Ocak ayında başlayacak olan bu eğitimin kayıtları Besob İşletmeler Eğitim Merkezi''nde devam ediyor." dedi. Okur, proje sonunda Bursa yöresel yemeklerini tanıtan kitap yayınlanacağını ve yöresel yemekler özel menüsünün oluşturularak seçilen pilot işletmelerde kullanımının sağlanacağını sözlerine ekledi.

Haberin Diğer Resimleri