Besob Logo

BESOB Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi Sona Erdi

BESOB Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi Sona Erdi

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği''nin Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme  Topluluk Programı  2011 yılı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında yürüttüğü “ Hükümlüler ve Denetimli Serbestlikteki Kişiler İçin Eğitim Metodlarının Geliştirilmesi ” ( 2011-1-TR1-LEO03-26893)VETPRO Hareketlilik Projesi sona erdi..

Bursa ili Denetimli Serbestlik Koruma kurulunda görev yapan sosyal ortaklarından biri olan ve bu kapsamda Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü-Türkiye İş Kurumu 'nun gerçekleştirdiği eğitimlere de destek sağlayan BESOB konuya ilişkin AB uygulamalarını konuya uygun seçilen koruma kurulu üyesi kurum ve kuruluşlarla incelemek üzere bir VETPRO projesi gerçekleştirdi.  Projenin özel amacı ; Katılımcı grubun hükümlü ve denetimli serbestlik altındaki kişilerin mesleki eğitimi ve istihdam etme çalışmaları alanındaki niteliklerinin arttırılmasıdır.Projenin beklenen sonuçları ise;Hükümlü ve denetimli serbestlik altındaki bireylerin eğitimi ve istihdamına özel programların Bursa ilinde geliştirilmesi Alıcı ve ziyaret edilen kurumlarla gönderici kurumlar arasında ve sürdürülebilir bir işbirliği ağı kurulması olarak belirlenmiştir. Projede ,Bursa Tuhafiyeciler ve Benzerleri Odası, Bursa Cumhuriyet Savcılığı Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü,Bursa Yıldırım Belediyesi,Bursa E Tipi Ceza ve İnfaz Kurumu,Bursa H Tipi Ceza ve İnfaz kurumu, Türkiye İş Kurumu Bursa İl Müdürlüğü ortak olarak yer almıştır.

Proje kapsamında 15/04/2012-21/04/2012 tarihleri arasında İtalya'nın Rimini kentine ilk çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.Ziyarete Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özcan ÖZSARIOĞLU, Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cihad KOÇAK, Bursa 1. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Fahrettin BAŞ, Bursa Denetimli Serbestlik Müdür V. Orhan KAYKAÇ, Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü''nde görevli Öğretmen Beril AĞCIHAN ile Bursa Koruma Kurulu üyelerinden İşkur Bursa İl Müdürü Kasım TİLKİ, Bursa Yıldırım Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Orhan ŞAHİN ve Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Proje Yöneticisi Gülbin OKUR''un katılımlarıyla İtalya''ya çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. İşleyişleri yerinde inceleyerek gözlem yapmak üzere İTALYA''nın RİMİNİ kentinde SISTEMA TURISMO, LA FORMİCA COOPERATİVA SOCİALE ( SOSYAL KOOPERATİF ), MİNİSTERO DELLA GUİSTİZİA UFFİCİO ESECUZİONE PENALE ESTERNA (CEZA UYGULAMA OFİSİ ülkemizdeki DENETİMLİ SERBESTLİK MÜDÜRLÜĞÜ EŞDEĞERİ) kurumları ziyaret edilmiş ve denetimli serbestlik tedbiri altındaki hükümlülerin eğitim, rehabilitasyon, kamu çalışma yaptırımları hakkında kurum yetkililerinden detaylı bilgi alınmıştır. Çalışma ziyaretinde Rimini Cezaevi Müdürü Maria BENASSİ ile toplantı düzenlenmiş ve bu toplantıda cezaevinin işleyişi hakkında katılımcılar detaylı olarak bilgilendirilmiştir Çalışma ziyareti sonucunda katılımcılar İtalyadaki hükümlülerin ve denetimli serbestlikteki kişilerin takip edildiği kurumların işleyiş ve uygulamaları hakkında bilgilendirilmiş, işleyiş ve uygulamaları yerinde inceleme gözlemleme imkanı bulmuştur.  

Proje kapsamında ikinci aşamada 06/05/2012-12/05/2012 tarihleri arasında Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Namık YILMAZ, Bursa Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sadık BÖLEK, Bursa İmralı Cezaevi Müdürü Ahmet DÜZMAN, Bursa E-Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Oktay YILDIRIM, ile Bursa Koruma Kurulu üyelerinden İş-kur Bursa İl Müdür Yardımcısı Murat KURT , Bursa Tuhafiyeciler vb. Odası Eğitim Müdürü Cahide ÇAĞLAYAN, ve Bursa Tuhafiyeciler vb. Odası Başkanı Nedim ÖZBALABAN''ın katılımlarıyla İspanya''ya Sevilla kentine  çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir. İşleyişleri yerinde inceleyerek gözlem yapmak üzere İSPANYA''nın Sevilla kentinde IES Federico Mayor Zaragoz( Antiquera) Futbol federasyonu ziyaret edilmiş ve kurum faaliyet alanları hakkında bilgi alınmıştır. Sevilla Adliyesi ve cezaevlerinden sorumlu başsavcı ile yapılan görüşmeler yapılmış de adliye ve cezaevlerinin işleyişi  ve eğitim süreçleri öğrenilmiştir. Sosyal engelli kişilerin topuma kazandırılması için eğitim ile işe yerleştirme çalışmaları yapan avukatlık ve hukuk bürosu ziyaret edilerek gözlemlerde bulunulmuş, katılımcılar uygulamaların akışı hakkında aydınlatılmıştır. Çalışma ziyareti sonucunda katılımcılar İspanyadaki hükümlülerin ve denetimli serbestlikteki kişilerin takip edildiği kurumların işleyiş ve uygulamaları ve eğitim metodları  hakkında bilgilendirilmiş, işleyiş ve uygulamaları yerinde inceleme, gözlemleme imkanı bulmuştur.

Her iki ziyaret sürecinde katılımcılar ülke kültür ve tarihi hakkında da bilgi edinme şansı bulmuştur.İtalya çalışma ziyareti sırasında Roma,Rimini,Venedik şehirleri ile yakın bir bölgede yer alan San Marino da ;İspanya çalışma ziyareti sırasında  Sevilla da,Granada  da Elhamra Sarayı'na  ,Cordoba şehrine,Cebelitarık da kültürel geziler yapılmıştır.

Proje akışları sonrasında Denetimli Serbestlik Koruma Kurulu'nun diğer üyelerine ve proje ortaklarının üyelerine yönelik bilgi yaygınlaştırma faaliyetleri gerçekleştirilmi olup proje 12.07.2012 itibariyle sona ermiştir.

Haberin Diğer Resimleri