Besob Logo

YETKİNLİK ETKİNLİK SAĞLAR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

YETKİNLİK ETKİNLİK SAĞLAR PROJESİ KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILDI

Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) ile Bursa Valiliği AB Dış İlişkililer Komisyonu’nun birlikte hazırladığı projeye, Bursa Dokumacılar Odası ortak oldu. Bursa Valiliği, KOSGEB Bursa İl Müdürlüğü, Bursa Tophane E.M.L, BUTGEM (BEGEV) ve TEGİDER iştirakçi olarak katıldıkları projenin kapanış toplantısı 14.09.2012 tarihinde Gönlüferah Otel’de yapıldı.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ve Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak ile proje ortağı ve iştirakçisi kuruluşlar,Uludağ Üniversitesi,Bursa İlindeki kamu kurumları ,sivil toplum kuruluşları temsilcileri,tekstil kuruluşlarından  sektör temsilcileri,farklı sektörlerden işletme sahipleri ve insan kaynakları uzmanlarının aralarında olduğu toplam 370 kişinin katıldığı toplantıda projenin başlangıcından bugüne kadar geçen sürede yapılanlar katılımcılara anlatıldı.

Programda açılış konuşması yapan BESOB Başkanı Arif Tak, Türkiye''nin yıllar önce yüzünü batıya döndüğünü ve batı tarzı kalkınma modeli uyguladığını söyledi. Başkan Tak, Türkiye''nin AB''ye tam üyelik başvurusu sonrasında, Bursalı esnaf ve sanatkârlar olarak batıdaki ekonomik sistemi uygulama yönünde çabalarını hızlandırdıklarını belirtti.

Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise konuşmasında Türkiye''nin AB hedefine çok yaklaştığını söyledi. Usta konuşmasında, esnaf, sanatkâr ve sanayicilerin üretim ve kalite standartlarının arttırılması amacıyla yapılan çalışmalara valilik olarak her türlü desteği verdiklerinin altını çizdi. Toplatıya  MYK kurumundan Uzman Yardımcısı Esra Günay Tokluoğlu katılmıştır . Kendisi Mesleki Yeterlilik Kurumu hakkında genel bilgilendirme yapmıştır.

Uyep Projesi Teknik Destek Ekibinden Donald Paterson Kalite Güvence Sistemi hakkında bilgi vermiştir.

BESOB Eğitim Müdürü Gülbin Okur da konuşmasında, sona yaklaşan projede gelinen noktayı anlattı. Gülbin Okur 18 aydır devam eden proje kapsamında, dokuma kumaş desinatörlüğü başlığı altındaki 3, 4 ve 5. seviyelerde Ulusal Meslek Standartları geliştirildiğini onaylanarak resmi gazetede yayınlandığını , Armürlü ve Jakarlı Dokuma Kumaş Desinatörlüğü başlığı altında da 3, 4 ve 5. seviye Ulusal Yeterliliklerin geliştirilip onaylanarak MYK web sitesinde yayınlandığını söyledi. Yayınlanan Ulusal Mesleki Yeterliliklere uygun soru bankası geliştirilip Test Merkezi'' nin  kurulduğunu, sektörde çalışan kişiler ve dokuma alanında meslek liselerinin son sınıfında eğitim gören 136 kişiye pilot sınav uygulaması yapıldığını ve Test merkezi akreditasyonu için çalışmalar başlatıldığını da sözlerine ekledi.                                                

Toplantı projeye destek sağlayan kurum ve kişilere plaket verilmesi ile sona erdi.

Haberin Diğer Resimleri