Besob Logo

TESK GENEL BAŞKANI BESOB GENEL SEKRETER TOPLANTISI''NA KATILDI

TESK GENEL BAŞKANI BESOB GENEL SEKRETER TOPLANTISI''NA KATILDI

TÜRKIYE ESNAF VE SANATKÂRLAR KONFEDERASYONU (TESK) GENEL BAŞKANI BENDEVI PALANDÖKEN, BURSA ESNAF VE SANATKÂRLAR ODALARI BIRLIĞI (BESOB)''NE BAĞLI ODALARIN GENEL SEKRETERLER TOPLANTISINA KATILDI.     

BURSA - Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, BESOB SANAYİ SİTESİ MAKETİNİ İNCELEDİ VE BESOB’UN Sanayi Sitesi projesine karşı çıkanlara bu proje tüm TÜRKİYEYE Örnek olan bir projedir. Bu projeyi kimse durduramaz. Biz TESK Olarak Bu PROJENİN VE BESOBUN Arkasındayız dedi ve BESOB Başkanı Arif TAK ve Yönetim kurulunu ve çalışanları kutladı.    Palandöken: Yumurta tebliği esnafı tedirgin ediyorTürkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  Bursa Esnaf Odaları Birliği''nde (BESOB) ''Genel Sekreterler Yıllık Değerlendirme Toplantısı''na katıldı. Toplantı öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girecek yumurta düzenlemesinin, bakkal esnafında tedirginliğe yol açtığını belirtti. Kimsenin tedirgin olmamasını isteyen Palandöken, "Ona da uyarız. Hepimizin dükkânında buzdolabı var. Eğer buzdolabında muhafaza edilecekse muhafaza edilir ve müşteriye sunulur." dedi.

Palandöken, esnafın en önemli sıkıntısının krediye ulaşma konusundaki engeller olduğunu dile getirdi. Sicil affının önemine dikkat çeken Palandöken, yıllarca ticaretin içinde olan insanların bir kez çekinin ya da kredi kartının dönmesinin o insanı mağdur ettiğini kaydetti.

Palandöken, şöyle konuştu: "Bu insan bir kere hata yaptı diye bu kadar olanaklardan yararlanmaması haksızlık olur. Çok alternatifler olmasına rağmen insanlar krediye ulaşamıyor. Bu da ekonominin küçülmesine yol açıyor. Hükümet iki sefer bu konuda sicil affı çıkarmasına rağmen Bankalar Birliği bu meseleyi gündeme getirmesine rağmen özel sektörün elindeki bankalar ve devlet bankaları bile kendi yaptıkları değerlendirme oranında kredi verdi. Dolayısıyla esnaf sanatkar, yıllardır kredilere ulaşamamaktadır. Hatta AB kredilerinin önünde de engel oluyor. Hemen bu sicil affının halledilmesi lazım ama yaptırım yapması lazım ki bankalar elini taşın altına koysun."

Çekteki uygulamayı hatırlatan Palandöken, şöyle devam etti: "Bir noktada artık çeklerin vadeli kullanılma oranının da herkes tarafından biliniyor ki son derece sakıncalı bir iş. Çek demek nakit para demek ama bir alışkanlık olmuş. İnsanlar kendini güvenli hissetmek için belirli süreler belirlenebiliyor. Ama neticede bankalar bunları elektronik ortamda müşteri portföyünün ne olduğunu, onun ne kadar sermayeye sahip olduğunu, bir günde şirket kurulup, çeklerin piyasaya dağıtılması, bu çeklerin bu şirkete niye verildiğinin irdelenmesi lazım."

"YUMURTA TEBLİĞİ ESNAFI TEDİRGİN EDİYOR"


1 Ocak itibariyle yürürlüğe girecek olan yumurta tebliğinin esnafı tedirgin ettiğini dile getiren Palandöken, bakkallarda yumurta satılacak mı satılmayacak mı nasıl muhafaza edilecek, soğuk havada mı olacak, pazar yerlerinde yumurta olacak mı olmayacak mı gibi tedirginlikler yaşandığını vurguladı. 

Bunun beyaz et sektörüne de darbe vuracağını savunan Palandöken, şöyle konuştu: "Eğer insanlar yumurtayı bunlardan ulaşamazsa nereden ulaşacak. En taze ve en otokontrol sistemini en yakınındakinde bulur. Çocukluk yıllarımızda yumurta bozuk çıkardı ama şimdi artık öyle bir şey de yok. Zaten esnaf kendi yemediğini de başkasına yedirmez. Vatandaş da alışveriş yapmayarak onu denetler. Hiç kimsenin  tedirgin olmaması lazım. Muhafaza şekli, naylonlaşacak. İnsanların alım gücü de önemli. Bir koliyi evine götüren kaç kişi var. Geliyor 2–3 yumurta alıyor. Perakende sektöründeki bunların Türkiye gerçeği ile örtüşmeli. İnsanların gelir seviyesi irdelenmeli. Tabii ki yasalara da uyulması lazım. Bu tebliğler çıkarılırken meslek kuruluşları ile diyalog olması lazım. İnsanlar ticaret yaparken, yumurtada acaba ne varmış, niye böyle bir tedbir alınıyor diye tedirgin olur."

Tebliğin AB müktesebatında sondan başlanacak bir konu olduğunu belirten Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim ülkemize vizesiz gelen bu kadar yabancı varken, bizim esnafımız vize almak için üç beş gün Ankara''da konsoloslukların önünde bekliyor. Malları serbest gidiyor, kendisi vize alabilmek için konsoloslukların önünde dolaşıyor. Bence müktesebatının o yönleri ele alınmalı, esnafın önünü açmalı. Ama maalesef onlar kendi istediklerini yaptırmaya çalışıyor. Ona da uyarız. Hepimizin dükkânında buzdolabı var. Eğer buzdolabında muhafaza edilecekse muhafaza edilir ve müşteriye sunulur."Dedi.

5262 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 57 Maddesi gereğince; yılda iki defa yapılması gereken Genel Sekreterler Toplantısı’nın ikincisi 19 Aralık 2012 Çarşamba günü saat: 14.00’da BESOB Merkez Binamızda İl. Milli Eğt. Müd. Yard. Mustafa SEVİNÇ, Tarım İl Müd. Yard. Ömer ÇELİK, İş-Kur İl Müdürü Kasım TİLKİ, KOSGEB Müdürü Ahmet AKDAĞ, SGK İL Müdürü Mükremin İSPİRLİ’nin Sunumu ve  Genel Başkanımız Bendevi PALANDÖKEN’İN katılımı ve konuşmalarıyla  yapıldı.Toplantının açılış konuşmasını yapan BESOB Başkanı Arif Tak, esnaf ve sanatkârların her türlü sıkıntıya iyi niyetle yaklaşıp devlete yük olmadan kendilerini ve ailelerini geçindirdiğini, bunun yanı sırada istihdama da katkı yapıp vergi ödediklerini vurguladı.                                          

Arif Tak esnaf ve sanatkârların son dönemde bazı sıkıntıları olduğunu belirterek, bu sorunları el birliği ile aşacaklarını sözlerine ekledi. TAK; Eğitime çok önem verdiklerini, milli eğitim müdürlüğü ile YAŞAM BOYU EĞİTİM PROJESİ Kapsamında 2012 Yılı sonunda 10.000 kişiyi eğittiklerini söyledi. Genel Sekreterlere büyük önem verdiklerini söyleyen başkan Arif TAK genel sekreterlerimiz bizim aynamızdır. Esnaf ve sanatkârlara hizmette onlara çok iş düşmektedir. Bu nedenle onların moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak için elimizden geleni yapıyoruz.2013 Yılı 1.ci genel sekreterler toplantısı için bir müjdem var. Tüm genel sekreterleri BODRUMA götüreceğiz dedi. TAK konuşmasını bitirirken(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandökende BESOB GENEL SEKRETERLERİNİ Ankara’da eş ve çocuklarıyla birlikte bir gün misafir edeceğini söyledi.

Toplantıya katılan ,KOSGEB Müdürü Ahmet AKDAĞ ise Esnaf ve Sanatkarların yanlarında olduklarını,onların işlerini genişletmek ve büyütmek için desteklediklerini,girişimcilik projeleri ve faizsiz kredilerle bu kesimi desteklediklerini söyledi.Toplantıya katılan, İl. Milli Eğt. Müd. Yard. Mustafa SEVİNÇ ise BESOB’LA Uyum içinde çalıştıklarını esnaf ve sanatkârların eğitimi için tüm kadrolarını seferber ettiklerini,Bugüne kadar birçok projede BESOB’LA beraber çalıştıklarını,çıraklık,kalfalık ve ustalık belgeleri ile de esnaf ve sanatkarların hizmetinde olduklarını söylediler.Toplantıya katılan ,Tarım İl Müd. Yard. Ömer ÇELİK de   BESOB ve bağlı odalarıyla birlikte bu yıl Hijyen eğitimine katıldıklarını,ilçeler dahil eğitimlerin süratle devam ettiğini söyledi.Toplantıya katılan ,İş-Kur İl Müdürü Kasım TİLKİ ise, BESOBLA Beraber pek çok eğitim yapıldığını.Arif TAKIN kendilerinin AHİ ABİLERİ olduğunu,İŞ-KUR hizmetlerinin ve kurum çalışanlarının BESOBUN odalarının her zaman yanında olduğunu ifade ettiler.Toplantıya katılan ,SGK İL Müdürü Mükremin  İSPİRLİ de SGK’NUN  Bursa daki yapılanmasını,torba kanununu.esnaf ve sanatkarların bağ kur hizmetlerinden bahsettilerBESOB Genel Sekreteri; Ramazan TUNCER Tüm daire müdürlerine günün anısına birer hediye takdim ederek, konuşmasına başladı. Ramazan TUNCER Konuşmasına; Esnaf ve Sanatkârlar olmazsa, bu salonda kimse kalmaz. Esnaf ve sanatkâr varsa bu teşkilatlar ve biz varız diyerek konuşmasına bir şiirle devam etti,Esnaf ve Sanatkâr Renk renk gözlerine şafak düşünce Her tezgâhta iştir esnaf sanatkâr Kepenk seslerine dua katınca Bir bilge derviştir esnaf sanatkâr  O dur geleceğe güvenle bakış Ulus mozaiğini yamayan dikiş Bilim potasında cehalet yakış Sönmeyen ateştir esnaf sanatkar  Ahilik yolunda yıkılmaz kale Fecre dalga dalga yayılan hale Yurdun her yerinde yanan meşale Nur saçan güneştir esnaf sanatkar  Sanat gergefinde ilim dokuyan Türlü teçhizatta sestir şakıyan Geçmişten yarına çağı okuyan Bir önderdir baştır esnaf sanatkar  Toplum yapısının sevgi tohumu Her derdin çaresi hapı serumu Ekonomilerin kireci kumu Temelinde taştır esnaf sanatkar  Orta direk adı çeker çileyi Serhattır yörüktür bilmez hileyi Kalpte birleştiren yedi bölgeyi Zeybektir dadaştır esnaf sanatkar.

İŞTE BU ESNAF VE SANATKARLARIMIZA HİZMETİ ,İBADET KADAR KUTSAL SAYAN GENEL SEKRETER ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE BU KESİM İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞMAKTAYIZ.                                                           

SAYIN GENEL BAŞKANIM BURSAYA VE BİZİM ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ. GENEL SEKRETER ARKADAŞLARIMLA BİRLİKTE SİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUZ. SİZİ TÜM GENEL SEKRETER  ARKADAŞLARIM ADINA KÜRSÜYE DAVET EDİYORUM. Dedi.Genel Sekreter Ramazan TUNCER ve oda genel sekreterlerinden bir genel sekreter Bendevi    Palandöken’e çiçek verdi. Palandöken: Esnaf Odalarını kapatmaya kimsenin gücü yetmezTürkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB)''ne bağlı odaların Genel Sekreterleri ve başkanları ile toplantı yaptı. Palandöken, toplantıda esnaf ve sanatkârların odalarını küçültmeye ve kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi. Bursa''da Genel Sekreterlere 1 gün sürecek eğitim programı düzenlendi. Program münasebetiyle BESOB’ UN Anadolu Mahallesi’ndeki Esnaf Sarayı’nda yapılan toplantıya katılan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise konuşmasına birlik ve beraberlik vurgusu ile başladı. Esnafların Türkiye için sigorta olduğunu vurgulayan Palandöken, esnaf teşkilatının bir aile olduğunu ve bu ailenin daha da büyümesi için herkese düşen görevler olduğunu belirtti. Palandöken, “Teşkilatın düzelmesi, ülkenin dirliğinin ve birliğinin anahtarı sizlerin elindedir. Teşkilatı hak ettiği noktaya taşımaya çalışıyoruz. Büyütmemiz için herkese görevler düşüyor. Teşkilatı küçültmeye kimsenin gücü yetmez. Teşkilat birlik ve beraberlikle ayakta durur.” şeklinde konuştu.

"HİÇBİR ODAYI KAPTIRMAM"

Toplantıda odaların Genel Sekreterleri, bazı oda başkanları, esnaf ve sanatkarlar odalarının bir kısmının kapatılmasının söz konusu olduğu ve bu konuda neler yapılabileceğini sorması üzerine konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken şöyle devam etti: “Bu kurumu kimse küçültemez. Kimse bize, ‘böl, parçala, odaları kaldır’, ‘odaların sayılarını azalt’, ‘delege sistemini kaldır’ gibi düşüncelerle gelmesin. Hiç birine itimat etmeyiz. Ben burada olduğum sürece de böyle bir şey olmayacaktır. Bir tane bile odayı kapattırmam. Kapattırmayacağım da. Yalancı pehlivanlara meydanı asla bırakmayacağım. TESK olarak üyelerinin sorunlarını tüm yetkili makamlara sürekli aktarıyoruz. Biz sorunlarımızı ağlayarak anlatmıyoruz. Ortaya alternatif çözüm modelleri koyuyoruz. Esnaf ve sanatkarlar odalarının ve birliklerinin bütün kaynaklarının kesildiğini ve sicil geliri dışında hiçbir gelirinin kalmadığını bilmemiz lazım. Devlet katkısı olmayan neredeyse tek kuruluş bizimkisidir. Buna rağmen bizler elimizdeki imkânları değerlendirmek istediğimizde de birileri önümüze engeller koyuyor."

Palandöken bundan sonraki süreçte sorunlarının ötelenmesine fırsat vermeyeceklerini de söyledi. Esnaf ve sanatkarların AB standartlarını yakalamak için ortak aklı kullanmaları gerektiğini vurgulayan Bendevi Palandöken, “Bu yüzden esnaf ve sanatkarların hijyen eğitimine önem veriyoruz. Bizim esnafımız kendi ürettiğini kendisi yemeden başkasına yedirmez, kendi diktiğini beğenmeden bir başkasına satmaz. Gelişmek ve AB standartlarını yakalamak için ortak aklı kullanmamız lazım. Çünkü bizim esnafımız, kendinin yemediğini başkasına yedirmez. Kendinin beğenmediğini satmaz.” şeklinde konuştu.  Konuşmalar sonrasında BESOB genel sekreteri Ramazan TUNCER ve arkadaşları Bendevi PALANDÖKENE Hediyeler verdiler.

Daha sonra toplu resim çekildiler. 

Haberin Diğer Resimleri