Besob Logo

Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam BESOBU ziyaret etti

Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam BESOBU ziyaret etti

- VERGİ DAİRESİ BAŞKANI İBRAHİM SAYDAM’DAN BESOB’U ZİYARET ETTİ

- KAYIT DIŞI DENETİMLERİ ARTTIRILDI                  

24. Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, Bursa Esnaf Odaları Birliği’ni (BESOB)  ziyaret etti. Ziyarette verginin devletlerin hizmetleri yerine getirmesi açısından taşıdığı öneme vurgu yapıldı ve kayıt dışı denetimlerinin arttığı vurgulandı.               

BESOB Merkezi binasında dün saat 10.00’da gerçekleşen ziyarette, Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam ve Vergi Dairesi Müdürleri katıldı. BESOB Başkanı Arif Tak ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu ziyarette konuşan BESOB Başkanı Arif Tak yapılan ziyaretten memnun olduklarını söyledi. Devletin vergisiz yaşayamayacağını dile getiren Başkan Tak, “Devletin hepimize hizmet edebilmesi için vergi alması gerekiyor. Esnaf ve sanatkârlarımız ile devletimiz bir elmanın iki yarısı gibidir” dedi.

- “KAYIT DIŞI ÖNLENMELİ”

BESOB Başkanı Arif Tak, Türkiye’de 10 yıl içinde vergi alanında büyük değişiklikler yaşandığını da belirtti. Geçmişle kıyasladıklarında mevcut vergilerin oranlarında esnaf ve sanatkârlar lehinde iyileşme olduğunu ifade eden Başkan Tak, “Fakat vergi kalemleri yine de fazladır. Bu kalemlerin sayısının azaltılması gerekiyor” diye konuştu. Başkan Tak konuşmasında kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin daha da arttırılması gerektiğini de vurgulayıp, “Hiçbir yerde kaydı olmadan, merdiven altı üretim yapanlar hala var.  Veya sigortasız işçi çalıştıran, kazancını eksik beyan edenlerde var. Eskiye göre bu alanda önemli bir yol alındı. Ancak kayıt dışı yine de devam ediyor. Bunu konuyu tamamen çözmeliyiz. Bu yapıldığında haksız rekabet ortadan kalkacak böylece ülkemiz kanacak” şeklinde konuştu.

Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam da kendilerini kabul ettikleri için BESOB heyetine teşekkür etti. Başkan Saydam 2012 yılında vergi tahsilat oranının arttırdıklarını belirterek, vergisini zamanında ödeyen tüm mükelleflere teşekkür etti. Başkan İbrahim Saydam, “Mükellefler tedirgin olmasınlar. Biz kimseye kötü muamele etmiyoruz. Borcu olanlar gelsinler vergi borçlarını taksitlendirelim. Böylece gecikme faizleri de düşecektir” diye konuştu.

Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, kayıt dışı ekonomi ile de ciddi bir mücadele içinde olduklarını, gerek üretim aşamalarında gerekse sevkiyatlar sırasında yoğun kontroller yaptıklarını ifade ederek, “Ülkemizin gelişmesi için kazancımızı vergilendirmeliyiz. Devletimiz kayıt dışı çalışanlara veya eksik beyanda bulunan işletmelere büyük cezalar veriyor. Hep birlikte kayıt dışı ekonomi konusunda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Haberin Diğer Resimleri