Besob Logo

BESOB BURSA VOCTEST MERKEZİ TEKSTIL İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK

BESOB BURSA VOCTEST MERKEZİ TEKSTIL İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK

Bursa VocTest Merkezi Akreditasyonu ile ilgili olarak 24.04.2014 tarihinde BESOB Beşevler Hizmet Binası’nda Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Toplantı Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta , BESOB Başkanı Arif TAK , Bursa KOSGEB İl Müdürü Ahmet AKDAĞ,Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Dilek TOPRAKKAYA KUT , BESOB  Başkan Vekili Fahrettin BİLGİT , BESOB Yönetimi ,BESOB Genel Sekreteri Ramazan TUNCER, Osmangazi ve Yıldırım Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri,BESOB a bağlı oda başkanları,Bursa Voctest Merkezi Personel ve Komite Üyeleri,Bursa AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Birimi Sorumlusu Filiz ÇİLİNGİR, Bursa AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Birimi Uzmanı İpek TOPUZ ile “Yetkinlik Etkinlik Sağlar” Projesi Koordinatörü Betül ÖZYAŞAR’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılış Konuşmasını gerçekleştiren Arif TAK Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi İşbirliği ile yazılıp yürütülen “Yetkinlik Etkinlik Sağlar Projesi’nin sonucunda kurulumu gerçekleştirilen Bursa Voctest Merkezi’nin TÜRKAK dan akreditasyon belgesi almaya hak kazandığını ifade ederken bu süreçte çalışan tüm personele teşekkür etti. Ayrıca MYK nezdinde de yetkilendirilmiş kuruluş olunması sonrasında işverenlerin personelleri için alacakları belgelerin %50 sinin KOSGEB tarafından karşılanabileceğini belirtti.  

Bursa Vali Yardımcısı ve  AB İl Daimi Temas Noktası  Ahmet Hamdi Usta ise VOCTEST Merkezleri Hibe Programı’na  Türkiye’den 200 projenin başvurduğunu, bunlardan sadece 26’sının kabul edildiğini hatırlattı. AB mevzuatına uyum kapsamında mesleki yeterliliklerin belirlenmesine yönelik çalışmalar başlatıldığını  belirten  Usta, 26 proje arasında BESOB Voctest Personel Belgelendirme Merkezi’nin de yer aldığını belirtti.Sektör çalışanlarının , Dokuma Kumaş Desinatörlüğü alanında verilecek sertifika ile dünyanın her ülkesinde iş bulma imkânına kavuşacağını anlattı .

Program Yetkinlik Etkinlik Sağlar Projesi’nin  ve akreditasyon çalışmalarının anlatılmasıyla devam etti. BESOB Proje Yöneticisi Gülbin Okur, proje sürecini anlattı. AB Hibe programından aldıkları 236 bin Euro hibe ile yaşama geçirdikleri BESOB Voctest Personel Belgelendirme Merkezi’ni kurduklarını kaydeden Okur, bu süreçte teknik altyapı kurulmasından, kurum ve kuruluşlarla işbirliğine kadar, çalıştaylar gerçekleştirilmesinde soru bankası oluşturulmasına kadar çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Bu sürecin Temmuz 2010 da projenin yazımı ile başlayarak günümüzdeki merkez akreditasyon aşamasına kadar getirildiğini ifade eden Okur, proje yazımı ve yürütülmesinde emeği olan başta proje koordinatörü ve AB Dış İlişkiler Koordinasyon Birimi yetkilileri olmak üzere herkese teşekkür etti.

Bursa VOCTEST Merkez Müdürü Handan TEMEL; test merkezinin vizyon ve misyon olarak önceliklerini anlatırken akredite bir personel belgelendirme kuruluşu olarak, tekstil sektöründeki mesleklerde test ve sertifikasyonu gerçekleştirmenin amaçlandığını ifade etti. Proje sürecinde çalıştay süreçlerine sağladığı destek sonrasında merkez yöneticisi olarak akreditasyonun gerçekleştirildiğini görmenin kendisi için büyük önem taşıdığını belirtti.Süreçte önemli destekleri bulunan BESOB Başkanı Arif TAK , BESOB Başkan Vekili Fahrettin BİLGİT ve BESOB Genel Sekreteri Ramazan TUNCER nezdinde tüm kurum yönetimine  teşekkür etti. Gelinen aşamada merkezin  Dokuma Kumaş Desinatörlüğüne ilişkin 6 ayrı Ulusal Yeterlilik’ ten sınav yapıldığını  ve Mesleki Yeterlilik Belgesi vereceğini anlatan Temel akreditasyon belgesinin  www.turkak.org.tr sitesinden Akredite Personel Belgelendirme Kuruluşları bölümünden doğrulanabileceğini söyledi.Handan TEMEL ,Uluslararası Yeterlilik Çerçevesi ile uyumlu Ulusal Yeterliliklere göre sınav yapılması, hem de TÜRKAK akreditasyonu nedeniyle verilen belgenin uluslararası tanınırlığı olduğunu açıkladı

Programın son konuşmasını gerçekleştiren Bursa Voctest Merkezi Belgelendirme Koordinatörü Bige ÖZMUTLU 01.04.2014 itibariyle akredite olan kurumun mevcut durumda sınavlarda başarılı olan adaylara TÜRKAK akreditasyonlu Mesleki Yeterlilik Belgesi verdiğini ifade etti.Bir sonraki aşamanın Mayıs ayı içerisinde Mesleki Yeterlilik Kurumu denetimi sonucu Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu olma olduğunu belirten ÖZMUTLU ,Mesleki Yeterlilik Kurumu ve AB Yeterlilikler Çerçevesi kavramlarını kısaca katılımcılara anlattı. Bu belgeye sahip olan kişilere yönelik olarak çeşitli devlet destekleri olduğunu  ; belgeli personelin sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarının , işe alındıkları tarihten itibaren İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanabildiğini, KOSGEB’in  KOBİ çalışanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi aldırılması çalışmalarının maliyetinin %50 sine  kadar destek verdiğini ifade eden ÖZMUTLU Mesleki Yeterlilik Belgelerine sahip nitelikli işgücü istihdamının yaygınlaştırılması ile tüketiciye daha kaliteli mal ve hizmet sunulması destekleneceğini anlattı . Bige ÖZMUTLU ,test Merkezinin bünyesindeki komisyonlarda hizmet veren tüm komite üyelerine destekleri için teşekkür etti.Merkez ve süreçler ile ilgili ayrıntılı bilginin http://www.voctestbursa.org web sitesinden alınabileceğini söyledi.

Program, belge almaya hak kazanan  Fethi HAMZAOĞLU ( Armürlü Dokuma Kumaş Desinatörü – 4. Seviye ) ,Merve SEKİ ( Armürlü Dokuma Kumaş Desinatörü – 4. Seviye ),Ufuk ÖNAL ( Jakarlı Dokuma Kumaş Desinatörü -5.Seviye ) ‘için yapılan sertifika töreni ile  sona erdi.

Haberin Diğer Resimleri