Besob Logo

ESNAF VE SANATKARLAR ARİF TAK LA DEVAM DEDİ

ESNAF VE SANATKARLAR ARİF TAK LA DEVAM DEDİ

BESOB’DA TAK FARKI

BESOB’un 42. olağan kurulunda güven tazeleyen 21 yıllık başkan Arif Tak, 4 yıllığına yeniden göreve getirildi. Seçimde Rakipleriyle yarışan Tak,506 oy alarak yeniden başkan seçildi. Örs 223 oy alırken, seçimde Arif Tak başkanlığında İlyas Albayrak tarafından oluşturulan alternatif liste ise 111 oy aldı.                                          

Bursa Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği’nin(BESOB) olağan kongresinde, teşkilatın simge ismi Arif Tak, güven tazeledi. Seçimde Arif Tak ve M.Nuri Örs’ün listelerinin yanı sıra, Arif Tak başkanlığında oluşturulan bir başka listede yarıştı. Kongrede Arif TAK’IN M. Nuri Örs’ün eleştirilerine yanıtı sert olurken, Örs taraftarlarının kürsüden inen Arif Tak’a sözlü sataşmaları ise salonda kısa süreli gerginliğe yol açtı.

DİVANI ALAN YÖNETTİ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar FederasyonuYönetim Kurulu üyesi Mustafa Alan’ın divan başkanlığını yaptığı 42. olağan genel kurula ilgi yoğundu. BESOB’un Beşevler Küçük Sanayi Sitesi’nde,  795 delegeden 765’inin katılımıyla gerçekleştirilen kongreyi AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı, CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de izledi.                                                              

Milletvekillerinin konuşmasının ardından faaliyet ve denetim raporları ibra edilirken, yönetim kurulunun önerisi üzerine çeşitli alanlarda faaliyet gösterecek çalışma komisyonları kurulması kararlaştırıldı.  BESOB’un, 2014 yılı tahmini gelir-gider bütçesi ise 3 milyon 795 bin lira olarak kabul edildi.               

Kongrede kısa bir konuşma yapan Başkan Arif Tak, 21 yıldır BESOB’da başkanlık yaptığını belirterek, devleti ve milleti ayakta tutan esnaf teşkilatının birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu söyledi. Bu birliğin siyasi partilere bile örnek olduğu kaydeden Tak, 4 yıllık hizmetlerini onaylayan delegelere teşekkür etti. ÖRS’TEN ÇATALTEPE PROJESİNE ELEŞTİRİ

Söz alan adaylardan Muhammed Nuri Örs, BESOB’un Kestel’in Çataltepe Köyü’ndeki Büyük Sanayi Sitesi projesinde başarısız olduğunu ne sürdü. Projenin 18 ayda bitirileceği sözü verildiğini, dükkân fiyatlarının 80 bin lira olarak açıklandığını hatırlatan Örs, “Aradan geçen süre 5 yıl oldu. Dükkân fiyatları 240 bin lirayı buldu” diyen Örs,  teşkilatta daha ciddi bir yapılanmaya gideceklerini, çağın gereklerini gören, siyasal argümanları iyi kullanan, yönetilen değil, yön veren bir teşkilat hedeflediklerini kaydetti.

HERKES HADDİNİ BİLECEK

Örs’ün sanayi sitesi projesine eleştirisi, sakin ve uzlaşmacı kimliğiyle tanınan Başkan Arif Tak’ı çileden çıkardı. Muhammed Nuri Örs’ü, projeyi baltalayarak hainlikle suçlayan Tak, “İnsanda biraz vicdan olacak. TOKİ ile birlikte bir proje yaptık. Bu projeye destek vermek yerine, ‘Arif Başkan başarısız olacak. Altında kalacak’diye propaganda yapıyor. Kaç yıldır Bakkallar Odası yönetiminde görev yapıyor. Hangi hizmeti, hangi projeyi yaşama geçirmiş. Onun aklı böyle büyük hizmetlere ermez. Belliki kılavuzunu iyi seçememiş. Herkes haddini bilecek” diye konuştu. 

ÇIRAKLIK YAPMAYA DEVAM EDECEK

Örs’ün, eleştiri yaparken, bilgisizce hareket ettiğini öne süren Arif Tak, projeyle ilgili 11 bin kişiden para alındığına ilişkin eleştirilere de sert tepki gösterdi. 2 bin 491 kişiyle sözleşme yapıldığını, para alınan üye sayısının 2 bin 201 kişi olduğunu vurgulayan Tak, şöyle konuştu:               

“Elimizde olmayan nedenlerden ötürü gecikme olmuştur. Aradan 5 yıl geçmiş. TOKİ’nin fiyatlarını güncellemesi kadar doğal olan bir şey var mı? Biz aldığımızda 20 lira olan arazilerin metrekare fiyatı bugün 100 lira olmuş. Esnafımızın yeri değerlenmiş. Şehir içinde dükkânlarına kilit vurulacak esnafı sokakta mı barakalım? Örneğin mermercilere kapatma kararı var. Bunlar ekmek parasını nerde kazanacak? Bir projeyi eleştirirken, önce vicdanınızın sesini dinleyin. Birliğe olan aidat borcunu bile ödemeyenler kalkıp aday oluyorlar. Onlar biraz daha çıraklık yapacaklar.”                          

SEÇİMDE 3 LİSTE YARIŞTI

Başkan’ın sert eleştirileri, Muhammed Nuri Örs’ün taraftarlarını kızdırdı. Kürsüden inen Tak’a yapılan sözlü sataşmalar, salonda kısa süreli gerginlik yarattı. Divanın müdahalesiyle gerginlik büyümeden önlenirken, daha sonra 3 liste ile seçimlere geçildi.  Seçim sonucunda Arif Tak’ın listesi kullanılan oyların 395’ini alarak 4 yıllığını bir kez daha görev getirildi. Seçimde, Muhammed Nuri Örs’ün listesi 223 oyda kalırken,  İlyas Albayrak’ın Arif Tak başkanlığında hazırladığı alternatif lise 111 oy aldı.

Seçim sonucunda Arif Tak’ın listesinde yer alan Fahrettin Bilgit, Yaşar Kayahan, Hasan Topçu, Kadir Kargılı, Yakup Ulama, İsmail Batu, Burhan Altıntaş ve Bedri Gülşen birlik yönetimini oluşturdu. ,                                                    

TEŞEKKÜR ETTİ

Öte yandan seçimden sonra kürsüye çıkan Arif Tak esnaf ve sanatkârların birlik ve beraberliğini hiç kimsenin bozamayacağını söyledi. Tak, seçim öncesinde çok yoğun bir süreç yaşadığını ve herkesi ikna edecek bir liste için çalıştığını belirterek, “Esnaf ve sanatkârlarımız bugün herkese gereken mesajı verdi. Gün birlik günüdür” dedi. 

Yeni Kurullar şu biçimde oluştu :

Yönetim Kurulu
Arif TAK - Başkan
Fahrettin BİLGİT, C.Yaşar KAYAHAN,Hasan TOPÇU,Kadir KARGILI,Yakup ULAMA,                                 
İsmail BATU,Burhan ALTINTAŞ,Bedri GÜLŞEN

Denetim Kurulu
Aydın ÇETİNKAYA,Ahmet ORHAN,Serdar ER,Erdal PINAR,Ferhat DAYSALI

Disiplin Kurulu
Murat ÖZKARAYURT,Nusret GÜLSEVDİ,Nedim ÖZBALABAN,Ertan TANIRGAN,Hakan YANIK

Haberin Diğer Resimleri