Besob Logo

BESOB BAŞKANI ARİF TAK DOKUMA İŞVERENLERİNE SESLENİYOR

BESOB BAŞKANI ARİF TAK DOKUMA İŞVERENLERİNE SESLENİYOR

BESOB Başkanı Arif Tak dokuma işverenlerine hitaben;

‘‘BESOB, Bursa Voctest Personel Belgelendirme Merkezi bünyesinde gerçekleştirdiği dokumaya ilişkin mesleki sınavlarda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgelerini verirken sınav ücretlerini geri iade ediyor. Sınav ücreti iadeleri hibe miktarı ile sınırlı olup başvuru sırası gözetilecektir. Zorunlu olduğunda sınav ücreti; hatta hem ceza hem sınav ücreti ödemek zorunda kalmayın.

5554 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle- ilgili kanunda yapılan değişiklik öncesi alınan tüm mesleki eğitim sertifikaları geçersiz sayılmaktadır- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 Sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmiştir.

Tehlikeli meslek sınıfında yer alan dokumaya ilişkin mesleklerde de, sonraki tebliğlerde zorunluluk gelmesi bekleniyor.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ olmayan kişilerin çalıştırılması halinde Mayıs 2016’dan sonra idari para cezası uygulanmaya başlanacaktır.

İlk tebliğde yer almayan ve henüz zorunluluk getirilmeyen meslekler de dahil 4447 SAYILI KANUNUN GEÇİCİ 10 UNCU MADDESİNDE tanımlanan ve MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişileri istihdam eden işverenlerin 48 aya kadar işveren prim desteğinden yararlanmasını sağlayan teşvik,  Bakanlar Kurulunun 2015/8321 sayılı kararı ile 31/12/2020 yılına kadar uzatılmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 40 meslekte, sınav ücretleri ‘ İşsizlik Sigortası Fonundan’ sağlanacaktır. İlk tebliğde yer almayan mesleklerin sınav ücretleri Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)  tarafından Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Belgelendirme için Doğrudan Hibe Programı kapsamında sağlanacaktır. BESOB ile MYK arasında 01.10.2015 tarihinde Belgelendirme için Doğrudan Hibe Sözleşmesi imzalanmıştır. ’’ açıklamasında bulundu.

- Sınav ücreti iadesinden
- SGK işveren prim desteğinden
- Uluslararası geçerliliği olan belgeli personel istihdamından
- Yetkinliği kanıtlanmış personel istihdamından
- Zorunluluk geldiğinde hazır olma fırsatından

yararlanmak isteyen dokuma işverenleri 0224 4430092 nolu telefondan, info@voctestbursa.org posta adresinden ya da www.voctestbursa.org web sayfasından BESOB Bursa Voctest Personel Belgelendirme Merkezi’ ne ulaşarak bilgi alabilir, başvuruda bulunabilirler.

MYK tarafından mesleki yeterlilik belgesi verilen dokumaya ilişkin meslekler aşağıdadır:

Armürlü Dokuma Kumaş Desen Hazırlama Elemanı seviye 3
Armürlü Dokuma Kumaş Desinatörü seviye 4 ve seviye 5
Jakarlı Dokuma Kumaş Desen Hazırlama Elemanı seviye 3
Jakarlı Dokuma Kumaş Desinatörü seviye 4 ve seviye 5

Haberin Diğer Resimleri