Besob Logo

Mudanya MTAL Öğrencileri Stajlarını Polonya ve Portekiz’de Gerçekleştirdi

Mudanya MTAL Öğrencileri Stajlarını Polonya ve Portekiz’de Gerçekleştirdi

Mudanya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘nin 2017-1-TR01-KA102-040017 numaralı “Avrupa Standartlarında Turizmin Mesleki Eğitimi” isimli projesi kapsamında, “Konaklama ve Seyahat Hizmetleri” ile “Yiyecek İçecek Hizmetleri” bölümünde eğitim gören 20 öğrenci ve 4 refakatçi öğretmenimiz olmak üzere toplamda 24 katılımcımız ile Portekiz ve Polonya’ya 2 akış şeklinde staj faalitlerimiz gerçekleştirilmiştir.

İlk hareketlilik 11/02/2018 - 24/02/2018 tarihlerinde 10 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmenimizin katılımı ile Portekiz’de HOTEL APULIA MAR’da Bilgisayar Otomasyon Programı’nın kullanımı konusunda gerçekleştirilmiştir. Turizm sektörünün ülkemizde ciddi büyüklükte bir yer kapladığı göz önünde bulundurulduğunda bu sektörde müşteri ile ilk karşılaşılan alan olan Ön Büro Yönetimi konusunda öğrencilerimiz bu staj faaliyetlerini eksiksiz ve başarılı bir şekilde tamamlamışlardır.  

İkinci hareketliliğimiz ise 25/03/2018 – 07/04/2018 tarihlerinde yine 10 öğrenci ve 2 refakatçimizin katılımı ile Polonya’da Zespol Szkol Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu’da Ete Uygulanan Uluslararası Pişirme Yöntemleri konusunda gerçekleştirilmiştir. Bu staj sayesinde öğrencilerimiz uluslararası et pişirme yöntemlerini uygulama fırsatı bulmuş ve bu konu hakkında dünya mutfaklarında bu yöntemlerin nasıl kullanıldığını öğrenmişlerdir.

Gerçekleşen projede, okulumuz kurumsal anlamda yerel, bölgesel, ulusal ve Avrupa Birliği projeleri yürütme konusunda ciddi bir organizasyonel deneyim kazanımı elde etmiştir. Bu bağlamda okulumuz gerek yazım, yönetim ve idare, gereksede organizasyon ve yaygınlaştırma faaliyeti konusunda işbirliği-güçbirliğiyle gözle görülür bir şekilde kazanımlar elde etmiş ve yeni bilgi, beceri ve davranışlar kazanmıştır.  Yine yurtdışına ilk defa çıkmış olan öğrencilerimiz, Avrupa kültürünü yakından gözlemleme imkanına sahip olmuş ve gittikleri yerde dayanışma ruhunu, hoşgörüyü, ekip çalışmasını ve işbirliğini gibi ortak değerleri pekiştirmişlerdir.

Aynı zamanda yürütmüş olduğumuz proje tecübemize bir yenisini daha ekleyerek;2018-1-TR01-KA102-055005 Numaralı “Avrupa Standartlarinda Turizmin Mesleki Eğitimi” isimli projemiz dahilinde Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencilerimiz “İsveç Lezzetleri” konusunda 7 öğrenci ve 2 refakatçi öğretmenimizin eşliğinde İsveç Stokholm’de “Restaurang M5” ‘te staj faaliyeti gerçekleştirecektir. Projemizin amacı teorik eğitimlerini okulumuzdan alan öğrencilerimizin gerekli uygulama eksikliklerinin tamamlanması, Avrupa standartlarında görülecek staj faaliyetiyle eğitim kalitesinin arttırılması ve öğrencilerimizin mesleki, bireysel ve sosyo – kültürel becerilerini pekiştirilmesi olarak planlanmıştır. Proje 1 yıl süre ile planlanmış olup Eylül 2018 başlayıp Ağustos 2019 tarihinde sona erecektir.

Haberin Diğer Resimleri