Besob Logo

BESOB Sanayi Sitesi Basın Açıklaması

BESOB Sanayi Sitesi Basın Açıklaması

Bursa Esnaf ve Sanatkarları için önem arz eden; Bursa İl Merkezinde Değişik Yerleşim Bölgelerinde Ruhsatsız ve Sağlıksız Yapılardan oluşan İşyerlerinin Bursa İli, Kestel İlçesi, Çataltepe mevkiinde inşa edilecek Büyük Sanayi Sitesinde Toplanması Projesi ile ilgili mevcut durum ve sonraki sürece ilişkin yaşanan gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmek üzere Almira Hotel’ de oda başkanlarımız, kooperatif başkanlarımız ve basın mensuplarımızın katılımı ile bir basın toplantısı düzenlenmiştir. 

Toplantıda konuşan Birlik Başkanımız Arif TAK  “Proje için çok ter döktük ve sonunda iyi bir noktaya geldik. Böyle büyük bir proje için Bursa'da yer sıkıntısı mevcuttu. 2008'in sonunda yer konusunda bir fırsat bulduk. Yeri bulduk, fakat önümüze engeller koydular. O günün akademik odalarından ve siyasetçilerden bize engel olanlar bugün yok. Çektiğimiz sıkıntılar, çileler, esnaf ve sanatkarlar için oldu. 500 milyon TL değerinde alt yapısı % 87.40 oranında bitmiş sanayi imarlı arsa. Toplam 2 milyar TL proje değeri olan bu projede artık önemli bir noktadayız. Projeyi, kurduğumuz S.S. BESOB Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tek başına ve düşük vergilerle yönetecek. Şu anda kredi arayışındayız, eğer parayı bulabilirsek 3 yıl içinde bu projeyi bitirebiliriz” dedi. TOKİ'ye ve projede emeği geçen herkese teşekkür eden Başkan Tak, “Bu birlik ve beraberlik Türkiye'yi yarınlara ulaştıracaktır” diyerek sözlerine son verdi.

Bugüne kadar Kurumumuz ve TOKİ iş birliğiyle yürüyen proje, imzalanan mahsuplaşma protokolü neticesinde TOKİ, projeden çekilerek, arsa ve taşınmazları tarafımızca kurulan S.S BESOB Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifine devretme kararı almıştır. Kestel İlçesi Çataltepe mevkiinde inşa edilen Türkiye'nin en büyük esnaf sanayi sitesi statüsündeki projemizde yeni bir dönem başlatılmıştır. Kamulaştırma ve imar planlama süreçleri tamamlanan projemiz, TOKİ olmadan yoluna devam edecektir. 2. etap işyeri inşaatı ihalesinin yapılamamasından doğacak mağduriyetleri önlemek için TOKİ projeden ayrılma kararı almıştır. Bundan sonraki süreç Birliğimiz tarafından kurulan “S.S BESOB Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi” tarafından yönetilecektir. Birliğimiz tarafından TOKİ' ye ödenecek 54 milyon TL mahsuplaşma bedeli ile 3750 dönümlük sanayi sitesi tamamen S.S BESOB Esnaf ve Sanatkarlar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ne devredilecektir. 63 milyon TL kamulaştırma bedeli olan projemiz 3500 iş yerini kapsayacak. Projede 7 farklı alanda ticari alan, 2 adet özel sağlık tesisi, turizm tesis alanı, kongre kültür merkezi gibi çok kapsamlı bir site hedeflenmektedir.

Haberin Diğer Resimleri