Besob Logo

BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

BURSA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere ülkemizi ve dünyayı olumsuz yönde etkisi altına alan, sosyal ve ticari hayatı sekteye uğratan koronavirüs (kovid-19) pandemisi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı nezdinde başta Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığımız olmak üzere tüm bakanlıklarımızın almış olduğu tedbirleri yakından takip ediyor,  destekliyor ve üzerimize düşen tüm sorumlulukları ve verilecek görevleri harfiyen yerine getirmeye hazır olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

Tedbirlerin uygulanması ve salgının önüne geçilerek yayılmasının önlenmesi ve bu sürecin en az hasarla atlatılması için esnaf ve sanatkarlarımız devletimiz tarafından alınmış tüm tedbir kararlarına harfiyen riayet etmişler ve etmeye de devam edeceklerdir. 

Ancak malum salgın sebebiyle alınmış tüm tedbir kararlarının uygulanmasından en fazla mağduriyet yaşamış olan kesim kuşkusuz ki ekonominin mihenk taşı olan esnaf ve sanatkarlarımızdır.

Bursa genelinde 75.000 esnaf ve sanatkarlarımız ile ailelerini ve yanlarında çalışanlarda dahil olmak üzere 1 milyon vatandaşımızı temsil etmek ve onların taleplerini karşılamak ve sorunlarını ilgili mercilere ulaştırarak çözüme kavuşturulması doğrultusunda faaliyetlerimizi tüm gücümüzle sürdürmekteyiz. Bu görev bilincinden hareketle tüm esnaf ve sanatkarlarımızı kapsayacak şekilde yaptığımız çözüme yönelik çalışmaları ilgili bakanlıklarımıza ve çatı kuruluşumuz olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’na bildirdik. Tüm bu talep ve önerilerimiz Genel Başkanımız Sayın Bendevi PALANDÖKEN tarafından, gerek yazılı medya gerekse görsel medyada dile getirilmektedir.

Bu yaptığımız çözüm odaklı çalışmalarımızın ve taleplerimizin hayata geçirilmesini ve bunların gerçekleştirilmesi halinde çok zor durumda olan esnaf ve sanatkarlarımızın bir nebze nefes alabileceğini dile getirmek isteriz.

esnaf ve sanatkarlarımızdan işyerlerinin mülkiyeti vakıflara ve kamu iktisadi teşebbüslerine ait olanlardan, bazı belediyelerde uygulanmasına karar verildiği gibi mücbir sebebin ortadan kalktığı tarihe kadar kira alınmaması gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlarımzın 4-b (Bağ-Kur) sigorta primlerinin ertelenmesinden ziyade mücbir sebep kapsamında bulunan ve işyerleri, salgın tedbirleri kapsamında kapatılmış olan esnaf ve sanatkarlarımızın bu süre içindeki bağkur primlerden muaf tutulması gerekmektedir.

Esnaf ve Sanatkarlarımızın yanlarında çalıştırdıkları personellerinin SGK primlerinin en az 3 ay süreyle devletimiz tarafından ödenmesi gerekmektedir.Esnaf ve Sanatkarlarımızdan, salgın tedbirleri kapsamında işyerleri geçici süre ile kapatılmış ve faaliyetine ara verilmiş olanlara mücbir sebep süresi boyunca, 2020 Şubat ayında beyan edilmiş olan kira bedeli oranında, devlet tarafından geri ödemesiz kira yardımı yapılması gerekmektedir.

Ulaşım sektöründe hizmet veren tüm esnaflarımıza, özellikle salgın sürecinin en başından itibaren faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmış olan servisçi esnafımıza özel destek paketinin hazırlanması gerekmektedir. 

Esnaf ve Sanatkarlarımızdan, salgın tedbirleri kapsamında işyerleri geçici süre ile kapatılmış ve faaliyetine ara verilmiş olanlara, kendisinin ve ailesinin yeme, içme, enerji tüketim faturaları ve barınma gibi yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve geçimlerini sağlayabilmeleri için, işyerlerini açabildikleri ve faaliyetlerine devam edebildikleri tarihe kadar devletimiz tarafından asgari ücretten az olmamak üzere geri ödemesiz nakdi yardım yapılmasını talep etmekteyiz.Pazarcı esnaflarımızdan konfeksiyon ve tuhafiye satışı yapanların satış yapmalarının yasaklanması yerine farklı günlerde tezgah açarak satış yapmaları ve geçimlerini en azından bu şekilde sağlamalarına izin verilmelidir.

Berber, kuaför ve güzellik salonu işletmecilerinin gerekli hijyen şartlarını taşımaları şartıyla denetimli bir şekilde faaliyetlerinin sürdürülmesi sağlanarak mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır.

Mübarek ramazan ayının yaklaşması ile birlikte esnaf ve sanatkarlara yönelik kolaylıkların hijyen tedbirleri ile birlikte arttırılmasına ve ramazan bayramı alışverişi için ramazan ayı içerisinde alışveriş izni verilmesini talep ediyoruz.

Bu talep ve önerilerimizin iyi günde olduğu gibi kötü günde de devletimiz tarafından karşılık bulacağına inancımızın tam olduğunu bildirir, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya insanlığının salgından kurtularak sağlıklı günlere biran önce dönmesini yüce rabbimizden niyaz ederiz.

SAYGILARIMIZLA

ARİF TAK
BESOB BAŞKANI

Haberin Diğer Resimleri